It-bøvl får Skat til at udskyde vigtig deadline for tusindvis af danske virksomheder

It-driftsproblemer er årsagen til, at Skat må trække i nødbremsen og udskyde deadline for op mod 30.000 virksomheders selvangivelse. Nu er Skat gået over til Plan B.

Artikel top billede

Deadline for indberetning af hundredtusindevis af danske selskabers selvangivelse til Skat er blevet udskudt til søndag 6. september.

Det betyder, at op mod 30.000 anpart- og aktieselskaber dermed får forlænget fristen for aflevering af deres selvangivelser en lille uges tid.

Den forlængede deadline skyldes, at Skat i den seneste tid har oplevet flere driftsproblemer, efter titusindvis af selskaber i de seneste dage har banket løs på skattefars servere for at aflevere deres tal.

"Skat har i perioder haft ustabil drift på TastSelv Selskabsskat. Det har givet nogle selskaber problemer med at indberette selvangivelsen," forklarer Skat i en pressemeddelelse om udskydelsen af deadline.

Skat oplyser, at det kun er deadline for selskabernes selvangivelser, der er udskudt, mens seneste dag for moms-registrering fortsat er i dag.

"Der har ikke været tilsvarende driftsforstyrrelser i forhold til indberetning af momsangivelserne, og fristudskydelsen gælder derfor ikke for momsindberetningen," forklarer Skat i en mail til Computerworld. 

Problem med nyt system

De to deadlines omkring selvangivelse og moms faldt ellers oprindeligt oven i hinanden.

Samtidig introducerede Skat to nye it-værktøjer for indberetningerne i form af det forsinkede DIAS (digitalisering af selskabsskatten) samt muligheden for også at momsindberette via mobiltelefonen.

Læs også: Voldsomt tryk på Skat: Spritnye it-systemer skal klare to benhårde deadlines

Og det er i DIAS, at det har haltet med driften.

"DIAS er et nyt og komplekst system, og der har været kortvarige driftsforstyrrelser i indberetningsperioden, hvilket kan gøre det vanskeligt at nå at få indberettet alle selvangivelser inden fristen 1. september," oplyser Skat til Computerworld. 

Hiver fat i Plan B

Skat fortalte ellers i sidste uge til Computerworld, at man meget nødigt ville flytte deadline, da Skat og virksomhederne er lovmæssigt forpligtet til at leve op til afleveringskravet i dag, 1. september.

Skats underdirektør, Ricard Hanlov, forklarede dengang til Computerworld, at Skat blandt andet havde indført samme kø-system, som kendes fra forårets årsopgørelse til private for at undgå det vilde stormløb mod Skats systemer og dermed it-bøvl.

Alligevel har stormløbet altså presset Skat i knæ, og dermed måtte Skat hive fat i, hvad Richard Hanlov kalder for 'Plan B' med hensyn tll udsættelsen af selvangivelserne. 

Det har ikke været muligt at få en kommentar om de konkrete problemer med DIAS. 

Læs også:
Voldsomt tryk på Skat: Spritnye it-systemer skal klare to benhårde deadlines

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS