Uret kommer til Danmark: Apple Watch klar 25. september

I næste uge kan du købe Apple Watch i Danmark.

Artikel top billede

Apple Watch kommer til Danmark fredag den 25. september.

Det har Apple netop offentliggjort.

Apple Watch bliver dermed sat til salg i Danmark et år efter, at Apple første gang løftede sløret for uret ved en præsentation i San Francisco og knap fem måneder efter, at uret blev sat til salg i ni udvalgte lande.

Mange forskellige modeller

Apple Watch findes i to størrelser. En model med en urkasse på 38 mm til små håndled og en større udgave på 42 mm til folk med større håndled.

Uret findes desuden i tre forskellige udgaver, der befinder sig i hver sin prisklasse.

Den billigste version er en sportsudgave i aluminium, der starter ved 3.099, men uret findes også i en dyrere udgave i stål, der starter ved 4.999 danske kroner samt en luksusudgave i ægte guld, der koster 140.000 kroner i den dyreste udgaver.

I skrivende stund ved vi ikke, hvilke butikker, der kommer til at sælge Apple i Watch i Danmark.

Læs vores test:
Her på Computerworld har vi testet uret, og du kan læse vores anmeldelse her:

Efter seks uger med Apple Watch: Her er vores endelige dom.  

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S