"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

Artikel top billede

(Foto: © 2015 by Jakub Mosur Photography / Jakub Mosur)

"Det er en kliche, at kulturen i en virksomhed er det vigtigste.

Men ikke desto mindre er det korrekt: Du kommer ingen steder, hvis ikke der er en fælles forståelse af, hvad målet er.

I mine yngre dage havde jeg en god ven, som jeg arbejdede under hos Microsoft. En dag kiggede ham på mig og spurgte: Er du glad for dit arbejde?

Det var et trivielt spørgsmål, men ikke desto mindre tænkte jeg meget over det. Vi brugte alle alt for meget tid på arbejde uden at vi følte et mål.

Og med hans spørgsmål fik han mig til at tænke over, hvad jeg brugte min tid på. Det fik mig til at spørge mig selv om - selv den dag i dag -  hvad Microsoft eksisterer for. I de seneste 40 år har Microsoft haft sin egen grund til at eksistere, og det er vigtigt at have sådan en i en virksomhed.

Hvad er mit job egentlig hos Microsoft? Jeg kan lave nok så mange strategier og planer, men en CEO's egentlige job er at være en kurator for jobkultur, og det holder mig vågen om natten.

Jeg vil have en kultur hos Microsoft om, at man skal blive bedre end dagen før - både som person og som virksomhed. Jeg vil ikke tvinge folk til det, men det er en sund og nødvendig holdning at have.

Ellers kommer man ikke langt."

Satya Nadella, CEO hos Microsoft, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco.

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S