"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

Artikel top billede

(Foto: © 2015 by Jakub Mosur Photography / Jakub Mosur)

"Det er en kliche, at kulturen i en virksomhed er det vigtigste.

Men ikke desto mindre er det korrekt: Du kommer ingen steder, hvis ikke der er en fælles forståelse af, hvad målet er.

I mine yngre dage havde jeg en god ven, som jeg arbejdede under hos Microsoft. En dag kiggede ham på mig og spurgte: Er du glad for dit arbejde?

Det var et trivielt spørgsmål, men ikke desto mindre tænkte jeg meget over det. Vi brugte alle alt for meget tid på arbejde uden at vi følte et mål.

Og med hans spørgsmål fik han mig til at tænke over, hvad jeg brugte min tid på. Det fik mig til at spørge mig selv om - selv den dag i dag -  hvad Microsoft eksisterer for. I de seneste 40 år har Microsoft haft sin egen grund til at eksistere, og det er vigtigt at have sådan en i en virksomhed.

Hvad er mit job egentlig hos Microsoft? Jeg kan lave nok så mange strategier og planer, men en CEO's egentlige job er at være en kurator for jobkultur, og det holder mig vågen om natten.

Jeg vil have en kultur hos Microsoft om, at man skal blive bedre end dagen før - både som person og som virksomhed. Jeg vil ikke tvinge folk til det, men det er en sund og nødvendig holdning at have.

Ellers kommer man ikke langt."

Satya Nadella, CEO hos Microsoft, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job