"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

Artikel top billede

(Foto: © 2015 by Jakub Mosur Photography / Jakub Mosur)

"Det er en kliche, at kulturen i en virksomhed er det vigtigste.

Men ikke desto mindre er det korrekt: Du kommer ingen steder, hvis ikke der er en fælles forståelse af, hvad målet er.

I mine yngre dage havde jeg en god ven, som jeg arbejdede under hos Microsoft. En dag kiggede ham på mig og spurgte: Er du glad for dit arbejde?

Det var et trivielt spørgsmål, men ikke desto mindre tænkte jeg meget over det. Vi brugte alle alt for meget tid på arbejde uden at vi følte et mål.

Og med hans spørgsmål fik han mig til at tænke over, hvad jeg brugte min tid på. Det fik mig til at spørge mig selv om - selv den dag i dag -  hvad Microsoft eksisterer for. I de seneste 40 år har Microsoft haft sin egen grund til at eksistere, og det er vigtigt at have sådan en i en virksomhed.

Hvad er mit job egentlig hos Microsoft? Jeg kan lave nok så mange strategier og planer, men en CEO's egentlige job er at være en kurator for jobkultur, og det holder mig vågen om natten.

Jeg vil have en kultur hos Microsoft om, at man skal blive bedre end dagen før - både som person og som virksomhed. Jeg vil ikke tvinge folk til det, men det er en sund og nødvendig holdning at have.

Ellers kommer man ikke langt."

Satya Nadella, CEO hos Microsoft, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco.

Annonce

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S