"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

"Hvad der holder mig vågen om natten? Det samme der vækker mig om morgenen: At få alle i Microsoft til at gøre sit bedste. Det er jo reelt set det en CEO skal gøre".

Artikel top billede

(Foto: © 2015 by Jakub Mosur Photography / Jakub Mosur)

"Det er en kliche, at kulturen i en virksomhed er det vigtigste.

Men ikke desto mindre er det korrekt: Du kommer ingen steder, hvis ikke der er en fælles forståelse af, hvad målet er.

I mine yngre dage havde jeg en god ven, som jeg arbejdede under hos Microsoft. En dag kiggede ham på mig og spurgte: Er du glad for dit arbejde?

Det var et trivielt spørgsmål, men ikke desto mindre tænkte jeg meget over det. Vi brugte alle alt for meget tid på arbejde uden at vi følte et mål.

Og med hans spørgsmål fik han mig til at tænke over, hvad jeg brugte min tid på. Det fik mig til at spørge mig selv om - selv den dag i dag -  hvad Microsoft eksisterer for. I de seneste 40 år har Microsoft haft sin egen grund til at eksistere, og det er vigtigt at have sådan en i en virksomhed.

Hvad er mit job egentlig hos Microsoft? Jeg kan lave nok så mange strategier og planer, men en CEO's egentlige job er at være en kurator for jobkultur, og det holder mig vågen om natten.

Jeg vil have en kultur hos Microsoft om, at man skal blive bedre end dagen før - både som person og som virksomhed. Jeg vil ikke tvinge folk til det, men det er en sund og nødvendig holdning at have.

Ellers kommer man ikke langt."

Satya Nadella, CEO hos Microsoft, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory