Jyske Banks netbank er i sort

Du skal i øjeblikket se lang efter digital adgang til en af landets største banker. It-systemet er løbet ind i så alvorlige problemer, at der ikke er adgang til dine konti.

Artikel top billede

Er du kunde i Jyske Bank, skal du her fra morgenstunden se langt efter digital adgang til dine konti.

Der er nemlig it-problemer i banken, og på hjemmesiden kan du læse følgende:

"Du kan i øjeblikket ikke komme til at bruge hverken Jyske Mobilbank eller Jyske Netbank. Vi arbejder på højtryk på at løse problemet og forventer, at alt fungerer igen i løbet af få timer."

"Der er tale om en intern problemstilling i form af en opdatering, der er gået galt," fortæller Jens Nielsen, der er områdedirektør i banken.

Hvor længe har i været nede?

"Det begyndte fra morgenstunden i dag."

Hvornår forventer I at være oppe igen?

"Vi har valgt at rulle systemerne tilbage til før opdateringen. Det tager lidt tid, men vi forventer at være klar igen før frokost."

I sidste måned var det Danske Bank, der havde problemer med it-systemerne.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank: Derfor gik vores tjenester i sort i weekenden

Artiklen er opdateret klokken 9.58 med en kommentar fra områdedirektør Jens Nielsen. 

Læs også:
Danske Bank ramt af nedbrud

Danske Bank: Det er korrekt vi har problemer med netbanken

Skidt start for Microsofts nye Edge-browser: Får kold skulder på flere danske websider

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS