Jyske Banks netbank er i sort

Du skal i øjeblikket se lang efter digital adgang til en af landets største banker. It-systemet er løbet ind i så alvorlige problemer, at der ikke er adgang til dine konti.

Artikel top billede

Er du kunde i Jyske Bank, skal du her fra morgenstunden se langt efter digital adgang til dine konti.

Der er nemlig it-problemer i banken, og på hjemmesiden kan du læse følgende:

"Du kan i øjeblikket ikke komme til at bruge hverken Jyske Mobilbank eller Jyske Netbank. Vi arbejder på højtryk på at løse problemet og forventer, at alt fungerer igen i løbet af få timer."

"Der er tale om en intern problemstilling i form af en opdatering, der er gået galt," fortæller Jens Nielsen, der er områdedirektør i banken.

Hvor længe har i været nede?

"Det begyndte fra morgenstunden i dag."

Hvornår forventer I at være oppe igen?

"Vi har valgt at rulle systemerne tilbage til før opdateringen. Det tager lidt tid, men vi forventer at være klar igen før frokost."

I sidste måned var det Danske Bank, der havde problemer med it-systemerne.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank: Derfor gik vores tjenester i sort i weekenden

Artiklen er opdateret klokken 9.58 med en kommentar fra områdedirektør Jens Nielsen. 

Læs også:
Danske Bank ramt af nedbrud

Danske Bank: Det er korrekt vi har problemer med netbanken

Skidt start for Microsofts nye Edge-browser: Får kold skulder på flere danske websider

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect