Jyske Banks netbank er i sort

Du skal i øjeblikket se lang efter digital adgang til en af landets største banker. It-systemet er løbet ind i så alvorlige problemer, at der ikke er adgang til dine konti.

Artikel top billede

Er du kunde i Jyske Bank, skal du her fra morgenstunden se langt efter digital adgang til dine konti.

Der er nemlig it-problemer i banken, og på hjemmesiden kan du læse følgende:

"Du kan i øjeblikket ikke komme til at bruge hverken Jyske Mobilbank eller Jyske Netbank. Vi arbejder på højtryk på at løse problemet og forventer, at alt fungerer igen i løbet af få timer."

"Der er tale om en intern problemstilling i form af en opdatering, der er gået galt," fortæller Jens Nielsen, der er områdedirektør i banken.

Hvor længe har i været nede?

"Det begyndte fra morgenstunden i dag."

Hvornår forventer I at være oppe igen?

"Vi har valgt at rulle systemerne tilbage til før opdateringen. Det tager lidt tid, men vi forventer at være klar igen før frokost."

I sidste måned var det Danske Bank, der havde problemer med it-systemerne.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank: Derfor gik vores tjenester i sort i weekenden

Artiklen er opdateret klokken 9.58 med en kommentar fra områdedirektør Jens Nielsen. 

Læs også:
Danske Bank ramt af nedbrud

Danske Bank: Det er korrekt vi har problemer med netbanken

Skidt start for Microsofts nye Edge-browser: Får kold skulder på flere danske websider

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S