Jyske Banks netbank er i sort

Du skal i øjeblikket se lang efter digital adgang til en af landets største banker. It-systemet er løbet ind i så alvorlige problemer, at der ikke er adgang til dine konti.

Artikel top billede

Er du kunde i Jyske Bank, skal du her fra morgenstunden se langt efter digital adgang til dine konti.

Der er nemlig it-problemer i banken, og på hjemmesiden kan du læse følgende:

"Du kan i øjeblikket ikke komme til at bruge hverken Jyske Mobilbank eller Jyske Netbank. Vi arbejder på højtryk på at løse problemet og forventer, at alt fungerer igen i løbet af få timer."

"Der er tale om en intern problemstilling i form af en opdatering, der er gået galt," fortæller Jens Nielsen, der er områdedirektør i banken.

Hvor længe har i været nede?

"Det begyndte fra morgenstunden i dag."

Hvornår forventer I at være oppe igen?

"Vi har valgt at rulle systemerne tilbage til før opdateringen. Det tager lidt tid, men vi forventer at være klar igen før frokost."

I sidste måned var det Danske Bank, der havde problemer med it-systemerne.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank: Derfor gik vores tjenester i sort i weekenden

Artiklen er opdateret klokken 9.58 med en kommentar fra områdedirektør Jens Nielsen. 

Læs også:
Danske Bank ramt af nedbrud

Danske Bank: Det er korrekt vi har problemer med netbanken

Skidt start for Microsofts nye Edge-browser: Får kold skulder på flere danske websider

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems