Danske Bank ramt af nedbrud

Den populære service Mobile Pay fra Danske Bank er ramt af fejl. Mange af de 1,4 millioner brugere kan ikke logge på eller får andre fejlmeddelelser. Mobilbanken er også påvirket.

Artikel top billede

Danske Banks populære service Mobile Pay er ramt af en eller flere fejl, som giver kunderne store udfordringer med at bruge systemet.

Problemerne er tilsyneladende opstået her til formiddag - og måske endda tidligere, hvis man skal dømme ud fra kommentarer til en officiel udmelding om problemerne på Dansk Banks Facebook-side.

"Som de fleste af jer har opdaget, har vi desværre nogle tekniske udfordringer med MobilePay, der rammer mange af vores brugere. Vi arbejder hårdt på at finde fejlen, så I alle kan komme ud og købe en kold is i sommervarmen. Vi skal nok råbe op herinde, ligeså snart vi har en løsning. Ha' en dejlig solfyldt mandag," skriver banken på Facebook.

I følge epn.dk kan nye brugere ikke logge på, mens en del eksisterende brugere ikke kan logge ind og gennemføre en transaktion.

Danske Banks pressechef Kenni Leth siger til epn.dk, at banken forventer at have løs problemerne i løbet af dagen.

I følge Danske Banks Facebookside er mobil-adgangen til netbanken også delvist påvirket af problemerne.

Læs også:
Åben krig om mobilbetalinger: Så meget er på spil for de danske banker

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S