Danske Bank ramt af nedbrud

Den populære service Mobile Pay fra Danske Bank er ramt af fejl. Mange af de 1,4 millioner brugere kan ikke logge på eller får andre fejlmeddelelser. Mobilbanken er også påvirket.

Artikel top billede

Danske Banks populære service Mobile Pay er ramt af en eller flere fejl, som giver kunderne store udfordringer med at bruge systemet.

Problemerne er tilsyneladende opstået her til formiddag - og måske endda tidligere, hvis man skal dømme ud fra kommentarer til en officiel udmelding om problemerne på Dansk Banks Facebook-side.

"Som de fleste af jer har opdaget, har vi desværre nogle tekniske udfordringer med MobilePay, der rammer mange af vores brugere. Vi arbejder hårdt på at finde fejlen, så I alle kan komme ud og købe en kold is i sommervarmen. Vi skal nok råbe op herinde, ligeså snart vi har en løsning. Ha' en dejlig solfyldt mandag," skriver banken på Facebook.

I følge epn.dk kan nye brugere ikke logge på, mens en del eksisterende brugere ikke kan logge ind og gennemføre en transaktion.

Danske Banks pressechef Kenni Leth siger til epn.dk, at banken forventer at have løs problemerne i løbet af dagen.

I følge Danske Banks Facebookside er mobil-adgangen til netbanken også delvist påvirket af problemerne.

Læs også:
Åben krig om mobilbetalinger: Så meget er på spil for de danske banker

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS