Danske Bank ramt af nedbrud

Den populære service Mobile Pay fra Danske Bank er ramt af fejl. Mange af de 1,4 millioner brugere kan ikke logge på eller får andre fejlmeddelelser. Mobilbanken er også påvirket.

Artikel top billede

Danske Banks populære service Mobile Pay er ramt af en eller flere fejl, som giver kunderne store udfordringer med at bruge systemet.

Problemerne er tilsyneladende opstået her til formiddag - og måske endda tidligere, hvis man skal dømme ud fra kommentarer til en officiel udmelding om problemerne på Dansk Banks Facebook-side.

"Som de fleste af jer har opdaget, har vi desværre nogle tekniske udfordringer med MobilePay, der rammer mange af vores brugere. Vi arbejder hårdt på at finde fejlen, så I alle kan komme ud og købe en kold is i sommervarmen. Vi skal nok råbe op herinde, ligeså snart vi har en løsning. Ha' en dejlig solfyldt mandag," skriver banken på Facebook.

I følge epn.dk kan nye brugere ikke logge på, mens en del eksisterende brugere ikke kan logge ind og gennemføre en transaktion.

Danske Banks pressechef Kenni Leth siger til epn.dk, at banken forventer at have løs problemerne i løbet af dagen.

I følge Danske Banks Facebookside er mobil-adgangen til netbanken også delvist påvirket af problemerne.

Læs også:
Åben krig om mobilbetalinger: Så meget er på spil for de danske banker

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo