Stofa forhandler om overtagelse af Waoo

Stofa og Waoo drøfter fusion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der er opbrud på det danske marked for kabel- og bredbånd.

Kun få dage efter, at Syd Energi og Nyfors meddelte, at de ville fusionere, siger Stofa nu ifølge Børsen, at selskabet drøfter en overtagelse af energiselskabernes fælles net-virksomhed, Waoo.

"Vi har talt med dem ad flere omgange. Og vi taler også sammen nu," siger Stofa-topchef Ole Fruekilde til Børsen.

Waoo's bestyrelsesformand, Jørn Zielke, siger til avisen, at selskabet er i drøftelser 'med flere.'

"Jeg tror, at det ender med, at vi kommer videre og finder en god, strategisk partner på tv," siger han til avisen.

At der er grøde i markedet understreges af, at de to jyske energi-selskaber nordjyske Nyfors og Syd Energi torsdag meddelte, at de ville fusionere.

Det kan du læse mere om her: Stor dansk fiber-fusion på vej: Vil sætte fart på fiberudrulningen.

De to selskaber har henholdsvis 45.000 og 275.000 andelshavere, og fusionen vil sætte ekstra skub i udrulningen af fiber i deres lokalområder.

Syd Energi ejer Stofa, mens Nyfors er med i Waoo-samarbejdet

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job