Volkswagens software-skandale breder sig til Danmark

Volkswagens fusk med forureningstal breder sig nu til Danmark, hvor der sandsynligvis også kører biler rundt med fusker-softwaren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mens skandalen omkring Volkswagens software til forfalskninger af målinger af forureningsudslip ruller for fulde drøn i USA og i store dele af verden, breder skandalen sig nu også til Danmark.

For Volkswagens danske afdeling fortæller ifølge Ekstra Bladet, at der sandsynligvis også kører diesel-biler rundt med fusker-softwaren i Danmark.

Endnu er det ikke bekræftet fra det tyske hovedkontor, som har sit at se til i disse dage, og derfor kan Volkswagen i Danmark endnu ikke melde noget endegyldigt ud til sine danske kunder.

"Vi er selvfølgelig meget påvirkede af hele situationen, og vi arbejder hårdt på at skaffe oplysninger til alle vores kunder. Det har de jo krav på," siger pressechef i Volkswagen Danmark, Søs Illum, til Ekstra Bladet.

Læs også: VW risikerer bøde på 118 milliarder kroner efter software-fusk

Lovligt i Danmark

På grund af uvisheden er det umuligt at give et bud på, hvor stort omfanget af biler med softwaren installeret kan være i Danmark.

Modsat i USA, hvor Volkswagens svindel med udlednings-tal er kriminel, hvilket kan koste den tyske bilfabrikant en gigantisk bøde, er softwaren umiddelbart ikke ulovlig i Danmark.

"(Det har) ingen indflydelse i Danmark, da vi slet ikke måler NOx-udledningen. Bilerne kører rundt, som de plejer, og det påvirker ikke motoren, siger Søs Illum til Ekstra Bladet med henvisning til, at NOx-gasser er en del af udledningen fra de omstridte dieselbiler.

Salgstallene ikke påvirket 
Netop udledningen skulle softwaren kontrollere, så de tilladte udledningsgrænser i USA ikke blev overskredet ved test ved særlige hastigheder, mens bilerne i virkeligheden udledte langt mere forurening end lovet.

Søs Illum bedyrer, at sagen om software-fuskeriet ikke har vist sig på afsætningen i Danmark, hvor den forgangne uge i skandalens skygge umiddelbart ikke har påvirket salgstallene.

"Vores salg i den her uge er helt på niveau med sidste uge, så vi har ikke set en effekt. De nye biler har heller ikke softwaren, så det burde ikke påvirke salget," forklarer Søs Illum til Ekstra Bladet.

Blandt de største skandaler

I dag anslås det, at der kører omkring 200.000 Volkswagen-biler rundt på de danske landeveje.

Skandalen omkring Volkswagens software til falske udledningstal er blandt flere aviser i verden udskreget som en af de største erhvervsskandaler nogensinde.

Senest har Tysklands forbundskansler Angela Merkel opfordret selskabet til at lægge alle beviser på bordet.

Læs også: VW risikerer bøde på 118 milliarder kroner efter software-fusk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS