Facebook debuterer med eksklusivt Star Wars-klip i satsning på 360 graders-videoer

Disney er blandt de første selskaber, der er klar med 360 graders videoer på Facebook. Snart kan du selv oploade og se videoer optaget med 360 graders kameraer.

Artikel top billede

Verdens største sociale bazar, Facebook, med mere end en milliard brugere har premiere på muligheden for at uploade 360 graders videoer fra cykelturen, ferieturen eller bare turen ned til bageren.

Og for at lokke folket til at se og bruge den nye funktion har Facebook fået adgang til eksklusivt 360 graders-materiale fra filmen Star Wars: Episode VII - The Force Awakens.

Det skriver det sociale medies produktchef Chris Cox på sin Facebook-profil.

"For at fremvise teknologien, lancerer Disney i dag en spritny og eksklusiv 360 graders oplevelse for den kommende Star Wars-film. Det vil give seerne mulighed for at gå på opdagelse på planeten Jakku, mens de rejser i Reys speeder," skriver han og fortsætter:

"Jeg er flov over, at jeg ikke ved, hvad det betyder, men beæret over, at vi lancerer med sådan en legendarisk partner," siger han med henvisning til Disney. 

Selskabet med blandt andre Anders And og Løvernes Konge på samvittigheden købte rettighederne til den nyklassiske science fiction-serie Star Wars, der finder sted på en fjern galakse for lang tid siden.

Prøv det her

På Facebook-chefens side er der således en demonstration af teknologien, mens der i skrivende stund er ikke oploadet en reel 360 graders video, så brugerne selv kan teste teknologien.

Teknologien har dog i flere år været brugt af ejendomsmæglere, når de skulle fremvise en bolig på nettet.

Facebook oplyser, at 360 graders videoerne inden for ganske kort tid vil være at finde i dit newsfeed på Facebook, hvor du så med en mus på pc'en eller en finger på berøringsskærme kan navigere rundt i videoerne, mens de spiller.

Du kan dog prøve teknologien af i den nedenstående video, som er fra et besøg i kunstneren Banksys Dismaland - et satirisk twist på nutidens Disneyland.  

Læs også: 
Nyt actionkamera filmer 360 grader rundt - film din hverdag a la Google StreetView

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job