Avis: Skats it-direktør fyret på grund af EFI-ballade

Skats it-direktør står med ansvaret for det skandaleramte it-system, selv om han først blev ansat, da systemet blev taget i brug. Nu er han blevet sendt hjem.

Artikel top billede

Skats it-direktør med ansvaret for det skandaleramte it-system til inddrivelse af gæld (EFI) er blevet sendt hjem med en besked om, at han ikke skal komme igen.

Det skriver Finans.

It-direktør Jan Topp Rasmussen er blot et af flere hoveder i Skat, der ruller i dag.

Ifølge Finans' kilder er it-direktøren nemlig ikke den eneste, der bliver fyret.

I alt er der lagt op til, at en håndfuld chefer på direktør og vicedirektør-niveau bliver afskediget.

Jan Topp Rasmussen står med ansvaret for Et Fælles Inddrivelsessystem (EFI), der for kort tid siden blev sendt i skammekrogen og lukket ned på grund af massevis af fejl.

Læs også: Skats it-system er skrottet: Indbragte alligevel bosserne 550.000 kroner i bonus

Ansat efter systemet

Selv om Jan Topp Rasmussen nu må tage konsekvensen, har han ikke været med i de indledende runder omkring EFI.

Faktisk tiltrådste Jan Topp Rasmussen først i Skat i januar 2013, hvilket er det samme år, som EFI blev sat i drift.

Den oprindelige plan for EFI var, at systemet skulle stå klar i 2007.

Den plan blev siden udskudt til 2009, hvor præmieredatoen så igen blev fremrykket til 2013.

Den endelige udmelding om hvordan skårene skal klinkes efter EFI, og omkring fyringer i Skat kommer senere i dag, hvor skatteminister Karsten Lauritzen har indkaldt til pressemøde klokken 11.30.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra Jan Topp Rasmussen i løbet af dagen.

Læs også:

Hvordan kan det blive ved? Få nu stoppet de offentlige it-skandaler

Skats it-system er skrottet: Indbragte alligevel bosserne 550.000 kroner i bonus

Skat: EFI virker ikke, og nu lukker vi det ned

Derfor kan Skat (sikkert) godt vinke farvel til enhver erstatning for kuldsejlet kæmpe-system

Efter EFI: Skatteministeriet kaster millioner i nyt it-system - vil selv udvikle det

Fem vilde tal om Skats gigantiske it-havari: Vidste du det om EFI?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen