Skats it-system er skrottet: Indbragte alligevel bosserne 550.000 kroner i bonus

På trods af at Skats EFI-system aldrig kom til at virke, blev der alligevel uddelt klækkelige bonusser til topfolkene i Skat.

Artikel top billede

Selv om tingene ikke virker, kan man stadig uddele en solid bonus for god og veludført arbejde.

Det er i hvert tilfælde det som er sket i Skat, hvor syv topfolk har modtaget personlige gratialer for sammenlagt 550.000 gode danske skattekroner.

Pengene er udbetalt for at sætte EFI-systemet i drift og altså ikke fordi det virker, som det skal.

Det er avisen Berlingske, der har gennemgået Skats resultatløn-kontrakter for direktionen.

Direktøren får 100.000 kroner

De syv medlemmer af direktionen har alle indkasseret en bonus for "implementering af EFI", som der står i de personlige kontrakter.

Penge, der altså er blevet udbetalt for at sætte et komplet udueligt it-system i søen tilbage i 2013.

Systemet står i dag til helt at blive skrottet, fordi it-systemet slet ikke kan fuldføre opgaven med at inddrive gæld fra danskerne.

Skats øverste direktør Jesper Rønnow Simonsen, fik ifølge Berlingske en bonus 100.000 kroner ud over den normale løn.

Mens it-direktør Jan Topp Rasmussen, og direktør for Inddrivelse Jens Sørensen, modtog henholdsvis 75.000 og 55.000 kroner i personlig bonus i 2013

Skatteminister Karsten Lauritzen (V) er i øvrigt på vej med en plan, der skal løse problemstilingen. Den skal komme fredag i denne uge.

Læs også:
Skat: EFI virker ikke, og nu lukker vi det ned

Hvordan kan det blive ved? Få nu stoppet de offentlige it-skandaler

Computerworld-læsere: Derfor plages det offentlige stadig af ekstremt dyre it-skandaler

Derfor kan Skat (sikkert) godt vinke farvel til enhver erstatning for kuldsejlet kæmpe-system

Avis: Rapport anbefaler lukning af Skat's omstridte EFI-system

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job