Migreringsfejl kan gøre iPhone 6s-apps ubrugelige: Kan spænde ben for Apples egne apps

Uheldige iPhone 6s-ejere, der migrerer fra en telefon fra 5-serien, risikerer at stå med en spritny telefon, hvor nogle af Apples egne apps er ubrugelige. iOS 9.1 ser ud til at løse problemet.

Artikel top billede

Har du været heldig og har fået fat i en iPhone 6S, skal du kraftigt overveje, om du vil bede telefonen om at migrere fra din gamle 5, 5C, eller 5S.

Gør du det, er der nemlig en risiko for, at en bug i styresystemet får din telefon til at zoome ind på brugerfladen i flere apps.

Fejlen gør reelt indholdet ulæseligt og ubrugeligt, skriver flere medier, deriblandt MacRumors.

Problemet rammer oven i købet Apples egne såkaldt bundlede apps som Wallet, Lommeregner, Vejr og Sundhed.

Fejlen eksisterede i følge flere brugere før iOS 9 blev frigivet, men den blev ikke løst med hverken iOS 9.0.1 eller 9.0.2, som udkom forleden.

Nogle beta-testere af iOS 9.1. Beta 3 fortæller ifølge MacRumours, at fejlen er rettet i denne version, så når iOS 9.1 er på gaden, er problemet formentlig løst for alle brugere. 

Start forfra en mulighed

En måde at omgå problemet før det sker, er angiveligt at starte forfra og sætte din iPhone 6s op som en ny device.

Flere steder på nettet er der dog også fundet midlertidige løsninger

For at gøre de zoomede apps normale, kan man gå ind "Indstillinger", hen til "Generelt" for at trykke på "tilgængelighed" og til sidst gå ind på zoomfunktionen og aktivere den.

Det løser problemet for de fejlramte apps, men til gengæld er alle andre apps på telefonen nu zoomet ind.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect