HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Flere Android-producenter har lovet fremover at komme med månedlige sikkerhedsopdateringer til platformen, men det er slet ikke realistisk, mener HTC-chef.

Artikel top billede

Opdagelsen af et kritisk hul i multimedie-motoren Stagefright i Android tidligere i år fik en række Android-producenterne til at annoncere en ny sikkerhedspraksis.

Producenter som Samsung, Google med Nexus, LG og Motorola lovede i kølvandet på Stagefright, at Android fremover skal have månedlige sikkerhedsopdateringer helt automatisk for at højne sikkerheden.

Læs også: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Android-producenten HTC vælger dog nu at melde ud, at det slet ikke er realistisk med denne type månedlige opdateringer.

Hothardware.com citerer HTC-bossen Jason Mackenzie for i en diskussion med en HTC-kunde på Twitter at udtale, at det "ikke er realistisk" med denne type opdateringer hver måned, fordi HTC også er afhængig af, at hver enkelt teleoperatører godkender opdateringen.

Derfor har HTC ikke valgt at tilslutte sig den nye sikkerhedspraksis, som en række andre operatører ellers nu vil satse på.

Derfor er Android-opdateringer en kompliceret sag

Det får ifølge Hothardware en anden HTC-kunde til at gå HTC-chefen endnu mere på klingen på Twitter - for de andre producenter ville vel ikke love månedlige sikkerhedsopdateringer, hvis det var urealistisk at gennemføre i praksis?

Dertil svarer Jason Mackenzie fra HTC:

"Lad os se. HTC fører an med gennemsigtighed i forhold til opdateringer og leveringen af dem. Og vi vil fortsætte med at forbedre os."

Android er ofte blevet kritiseret for at være for usikker en platform netop på grund af det lidt specielle setup, hvor det i høj grad er op til de enkelte operatører at rulle sikkerhedsopdateringerne ud - hvilket ofte kan være en langsommelig proces.

Det siger dog også sig selv, at operatørerne ikke kan gøre så meget, hvis producenterne ikke er klar med opdateringerne, og derfor kan meldingerne fra Google, Samsung, LG og Motorola vise sig at få afgørende betydning for sikkerheden på Android-platformen - hvis operatørerne så rent faktisk er med på også at sætte fart på processen med at udsende opdateringer.

Der er i øvrigt netop blevet opdaget en ny Stagefright-sårbarhed i Android - den kan du læse om her.

Læs også:

Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S