HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Flere Android-producenter har lovet fremover at komme med månedlige sikkerhedsopdateringer til platformen, men det er slet ikke realistisk, mener HTC-chef.

Artikel top billede

Opdagelsen af et kritisk hul i multimedie-motoren Stagefright i Android tidligere i år fik en række Android-producenterne til at annoncere en ny sikkerhedspraksis.

Producenter som Samsung, Google med Nexus, LG og Motorola lovede i kølvandet på Stagefright, at Android fremover skal have månedlige sikkerhedsopdateringer helt automatisk for at højne sikkerheden.

Læs også: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Android-producenten HTC vælger dog nu at melde ud, at det slet ikke er realistisk med denne type månedlige opdateringer.

Hothardware.com citerer HTC-bossen Jason Mackenzie for i en diskussion med en HTC-kunde på Twitter at udtale, at det "ikke er realistisk" med denne type opdateringer hver måned, fordi HTC også er afhængig af, at hver enkelt teleoperatører godkender opdateringen.

Derfor har HTC ikke valgt at tilslutte sig den nye sikkerhedspraksis, som en række andre operatører ellers nu vil satse på.

Derfor er Android-opdateringer en kompliceret sag

Det får ifølge Hothardware en anden HTC-kunde til at gå HTC-chefen endnu mere på klingen på Twitter - for de andre producenter ville vel ikke love månedlige sikkerhedsopdateringer, hvis det var urealistisk at gennemføre i praksis?

Dertil svarer Jason Mackenzie fra HTC:

"Lad os se. HTC fører an med gennemsigtighed i forhold til opdateringer og leveringen af dem. Og vi vil fortsætte med at forbedre os."

Android er ofte blevet kritiseret for at være for usikker en platform netop på grund af det lidt specielle setup, hvor det i høj grad er op til de enkelte operatører at rulle sikkerhedsopdateringerne ud - hvilket ofte kan være en langsommelig proces.

Det siger dog også sig selv, at operatørerne ikke kan gøre så meget, hvis producenterne ikke er klar med opdateringerne, og derfor kan meldingerne fra Google, Samsung, LG og Motorola vise sig at få afgørende betydning for sikkerheden på Android-platformen - hvis operatørerne så rent faktisk er med på også at sætte fart på processen med at udsende opdateringer.

Der er i øvrigt netop blevet opdaget en ny Stagefright-sårbarhed i Android - den kan du læse om her.

Læs også:

Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision