HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Flere Android-producenter har lovet fremover at komme med månedlige sikkerhedsopdateringer til platformen, men det er slet ikke realistisk, mener HTC-chef.

Artikel top billede

Opdagelsen af et kritisk hul i multimedie-motoren Stagefright i Android tidligere i år fik en række Android-producenterne til at annoncere en ny sikkerhedspraksis.

Producenter som Samsung, Google med Nexus, LG og Motorola lovede i kølvandet på Stagefright, at Android fremover skal have månedlige sikkerhedsopdateringer helt automatisk for at højne sikkerheden.

Læs også: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Android-producenten HTC vælger dog nu at melde ud, at det slet ikke er realistisk med denne type månedlige opdateringer.

Hothardware.com citerer HTC-bossen Jason Mackenzie for i en diskussion med en HTC-kunde på Twitter at udtale, at det "ikke er realistisk" med denne type opdateringer hver måned, fordi HTC også er afhængig af, at hver enkelt teleoperatører godkender opdateringen.

Derfor har HTC ikke valgt at tilslutte sig den nye sikkerhedspraksis, som en række andre operatører ellers nu vil satse på.

Derfor er Android-opdateringer en kompliceret sag

Det får ifølge Hothardware en anden HTC-kunde til at gå HTC-chefen endnu mere på klingen på Twitter - for de andre producenter ville vel ikke love månedlige sikkerhedsopdateringer, hvis det var urealistisk at gennemføre i praksis?

Dertil svarer Jason Mackenzie fra HTC:

"Lad os se. HTC fører an med gennemsigtighed i forhold til opdateringer og leveringen af dem. Og vi vil fortsætte med at forbedre os."

Android er ofte blevet kritiseret for at være for usikker en platform netop på grund af det lidt specielle setup, hvor det i høj grad er op til de enkelte operatører at rulle sikkerhedsopdateringerne ud - hvilket ofte kan være en langsommelig proces.

Det siger dog også sig selv, at operatørerne ikke kan gøre så meget, hvis producenterne ikke er klar med opdateringerne, og derfor kan meldingerne fra Google, Samsung, LG og Motorola vise sig at få afgørende betydning for sikkerheden på Android-platformen - hvis operatørerne så rent faktisk er med på også at sætte fart på processen med at udsende opdateringer.

Der er i øvrigt netop blevet opdaget en ny Stagefright-sårbarhed i Android - den kan du læse om her.

Læs også:

Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect