HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Flere Android-producenter har lovet fremover at komme med månedlige sikkerhedsopdateringer til platformen, men det er slet ikke realistisk, mener HTC-chef.

Artikel top billede

Opdagelsen af et kritisk hul i multimedie-motoren Stagefright i Android tidligere i år fik en række Android-producenterne til at annoncere en ny sikkerhedspraksis.

Producenter som Samsung, Google med Nexus, LG og Motorola lovede i kølvandet på Stagefright, at Android fremover skal have månedlige sikkerhedsopdateringer helt automatisk for at højne sikkerheden.

Læs også: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Android-producenten HTC vælger dog nu at melde ud, at det slet ikke er realistisk med denne type månedlige opdateringer.

Hothardware.com citerer HTC-bossen Jason Mackenzie for i en diskussion med en HTC-kunde på Twitter at udtale, at det "ikke er realistisk" med denne type opdateringer hver måned, fordi HTC også er afhængig af, at hver enkelt teleoperatører godkender opdateringen.

Derfor har HTC ikke valgt at tilslutte sig den nye sikkerhedspraksis, som en række andre operatører ellers nu vil satse på.

Derfor er Android-opdateringer en kompliceret sag

Det får ifølge Hothardware en anden HTC-kunde til at gå HTC-chefen endnu mere på klingen på Twitter - for de andre producenter ville vel ikke love månedlige sikkerhedsopdateringer, hvis det var urealistisk at gennemføre i praksis?

Dertil svarer Jason Mackenzie fra HTC:

"Lad os se. HTC fører an med gennemsigtighed i forhold til opdateringer og leveringen af dem. Og vi vil fortsætte med at forbedre os."

Android er ofte blevet kritiseret for at være for usikker en platform netop på grund af det lidt specielle setup, hvor det i høj grad er op til de enkelte operatører at rulle sikkerhedsopdateringerne ud - hvilket ofte kan være en langsommelig proces.

Det siger dog også sig selv, at operatørerne ikke kan gøre så meget, hvis producenterne ikke er klar med opdateringerne, og derfor kan meldingerne fra Google, Samsung, LG og Motorola vise sig at få afgørende betydning for sikkerheden på Android-platformen - hvis operatørerne så rent faktisk er med på også at sætte fart på processen med at udsende opdateringer.

Der er i øvrigt netop blevet opdaget en ny Stagefright-sårbarhed i Android - den kan du læse om her.

Læs også:

Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S