"Jeg synes ærligt talt, vi skulle stille os ned på Lesbos og alle de steder, hvor flygtningene kommer og spørge dem, om de har set en computer før"

Jeg synes ærligt talt, vi skulle stille os ned på Lesbos og alle de steder, hvor flygtningene kommer og spørge dem, om de har set en computer før. Siger de ja, skulle vi sende dem på privatfly til Danmark. Værsgo! Afsted! Ind med dem.

Artikel top billede

Jeg har tre åbne stillinger til udviklere. Men jeg kan simpelthen ikke få dem. Det er det værste, jeg nogensinde har set. Det er ti gange værre end under dotcom-bølgen i 2000.

Jeg havde en udvikler på besøg fra Nordjylland, som gerne ville arbejde for os. Han skulle have 61.000 kroner om måneden, og så skulle det være et skånejob, fordi hans kone arbejdede hver anden uge, og så kunne han ikke lave særligt meget.

Til den løn er det stukket helt af for branchen. Det er et kæmpeproblem. Det er ikke, fordi vi ikke vil betale det, folk er værd. Men der er så stor mangel på it-medarbejdere i dag, at de shopper rundt og ender med lønninger, der slet ikke hænger sammen.

Jeg synes ærligt talt, vi skulle stille os ned på Lesbos og alle de steder, hvor flygtningene kommer og spørge dem, om de har set en computer før. Siger de ja, skulle vi sende dem på privatfly til Danmark. Værsgo! Afsted! Ind med dem.

For er der noget it-branchen er ligeglad med, så er det folks farve og facon, eller om de mangler et ben. Kan du dit arbejde, så er der brug for dig.

Martin Thorborg, iværksætter og direktør i Dinero Regnskab Aps

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job