Her er de sikkerhedsopdateringer du skal installere i dag

Microsoft er beskedne med antallet af sikkerhedslapper i denne måned, mens Adobe lapper mere end 50 huller alene i Reader.

Artikel top billede

Så er det igen lappetid til dit software fra Microsoft og fra Adobe.

I går var det den anden tirsdag i måneden, den såkaldte patch Tuesday, hvor kodefabrikken i Redmond lapper huller i firmaets populære programmer.

Denne gang er det en forholdsvis lille opdateringspakke. For Microsoft har kun fundet plads til seks sikkerheds-bulletiner, hvoraf de tre er kategoriseret som kritiske.

Der bør være fokus på MS15-108, som kan misbruges i klassiske drive-by-angreb samt MS15-106, der er en kumulativ opdatering til Internet explorer, hvilket betyder, at den lapper flere sårbarheder.

Den tredje kritiske opdatering henvender sig til Windows og forhindrer, at der kan afvikles ondsindet kode på systemet.

På Microsofts Tehcnet kan du finde yderligere oplysninger om sikkerhedspakken.

Masser af lapper til Adobe

Grafikgiganten Adobe lukker også huller i firmaets programmer, og her går man til makronerne.

Der lukkes huller i Adobe Reader og Flash, og der lappes sårbarheder på stribe.

Alene i Reader er der tale om 50 lapper, som sørger for, at angribere ikke har mulighed for at afvikle kode uden at brugeren opdager det.

Du kan læse mere på Adobes webside.

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Han var med til at afsløre Stuxnet: "Der er tonsvis af spionageprogrammer"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S