Her er de sikkerhedsopdateringer du skal installere i dag

Microsoft er beskedne med antallet af sikkerhedslapper i denne måned, mens Adobe lapper mere end 50 huller alene i Reader.

Artikel top billede

Så er det igen lappetid til dit software fra Microsoft og fra Adobe.

I går var det den anden tirsdag i måneden, den såkaldte patch Tuesday, hvor kodefabrikken i Redmond lapper huller i firmaets populære programmer.

Denne gang er det en forholdsvis lille opdateringspakke. For Microsoft har kun fundet plads til seks sikkerheds-bulletiner, hvoraf de tre er kategoriseret som kritiske.

Der bør være fokus på MS15-108, som kan misbruges i klassiske drive-by-angreb samt MS15-106, der er en kumulativ opdatering til Internet explorer, hvilket betyder, at den lapper flere sårbarheder.

Den tredje kritiske opdatering henvender sig til Windows og forhindrer, at der kan afvikles ondsindet kode på systemet.

På Microsofts Tehcnet kan du finde yderligere oplysninger om sikkerhedspakken.

Masser af lapper til Adobe

Grafikgiganten Adobe lukker også huller i firmaets programmer, og her går man til makronerne.

Der lukkes huller i Adobe Reader og Flash, og der lappes sårbarheder på stribe.

Alene i Reader er der tale om 50 lapper, som sørger for, at angribere ikke har mulighed for at afvikle kode uden at brugeren opdager det.

Du kan læse mere på Adobes webside.

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Han var med til at afsløre Stuxnet: "Der er tonsvis af spionageprogrammer"

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS