Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Den er helt gal med sikkerheden i alt for mange apps, advarer ekspert, der fremhæver en række helt konkrete eksempler.

Artikel top billede

Problemet med at alt for mange apps har ringe eller slet ingen kryptering af kommunikationen og de private informationer burde slet ikke eksistere i 2015 - men det gør det i den grad.

Det fremgår af en længere kommentar fra den australske sikkerhedsekspert Troy Hunt, der har et stort kendskab til app-udvikling.

Han skriver, at vi stadig i 2015 fejler massivt på området - og at der er en "vanvittig" mangel på privacy og sikkerhed i nogle apps.

Troy Hunt, der blandt andet er Microsoft Most Valuable Professional på grund af sin sikkerhedsviden, forklarer, at med det massive fokus, der har været på sikkerhed i de senere år, er der ikke længere nogen undskyldning for, når apps ikke har de helt grundlæggende sikkerhedsforanstaltninger.

Manglende kryptering af adgangskoder

Han kommer med en række konkrete eksempler på apps, der fejler med sikkerheden og privacy-beskyttelsen på forskellige fronter - og herunder bringes også den manglende SSL-kryptering på banen:

"For at være helt ærlig er jeg overrasket over, at vi stadig taler om dette i 2015, men det er altså her, vi er. Tidligere kunne du åbne stort set enhver ikke-mainstream app på din enhed og være vidne til login-oplysninger, der blev sendt i klartekst," skriver han og fører herefter bevis for, at problemet stadig eksisterer.  

Troy Hunt har blandt andet et konkret eksempel med restaurant-appen Nando's, der faktisk krypterer de fleste sider i menuen, men sjovt nok ikke selve den del, hvor brugeren skal indtaste adgangskoder i appen.

"I beskytter mængden af protein i jeres 'førsteklasses kylling', men ikke min adgangskode?!"

"Og for så lige at gøre det endnu værre sender I mine følsomme personlige informationer, inklusiv fødselsdato og mobilnummer, over en klar forbindelse?!" skriver Troy Hunt og fortsætter med at fortælle om alle de sikkerhedsmæssige problemer, for mange apps er præget af.

"Jeg føler mig lidt som et brokkehoved, når jeg siger dette, men jeg er skuffet ... Mens dette blot er et lille udvalg (af apps. red), blev problemerne fundet meget hurtigt og er ekstremt bekymrende."

Manglende privacy i Paypal-app

Blandt andet fremhæver Troy Hunt, hvordan Paypal-appen mangler helt grundlæggende privacy-besyttelse:

"Det netværk, jeg er sluttet til, når jeg bruger deres service, og hvor jeg fysisk er i verden, er min egen sag, og jeg har ikke specielt meget lyst til at dele det med dem."

"Måske jeg bare skulle holde mig til browseren, der ikke lækker denne form for data," skriver han i sin kommentar.

Computerworld bragte i sidste uge flere artikler om den manglende sikkerhed i mange apps.

Eksempelvis er det vurderet, at der i øjeblikket er omkring 1.500 iOS-apps, der har en HTTPS-sårbarhed, der gør det lettere for hackere at afkode ellers krypterede adgangskoder, bank-oplysninger og andre fortrolige informationer.

Bedre ser det ikke ud på Android. Will Dormann, der er sikkerhedsforsker ved CERT på Carnegie Mellon University, har afsløret, at ud af en million scannede Android-apps havde 23.667 apps ikke styr på de sikre forbindelser.

Læs også:

Sikkerhedsfirma advarer: iOS-sårbarhed kan sende iPhone i uendelig reboot

Alvorligt problem: Både Android og iOS har apps uden ordentlig kryptering

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S