Test: Her er de bedste antivirusprogrammer lige nu

En sammenlignende test af 20 antivirusprogrammer viser, at der er kæmpe forskel mellem de bedste og de dårligste. Her kan du se resultatet.

Artikel top billede

AV-Comparatives er en uafhængig organisation, der har specialiseret sig i at teste sikkerhedsprogrammer fra de kendte leverandører for at se, om programmerne holder, hvad de lover.

Hver måned opdaterer AV-Comparatives sine test af sikkerhedsprogrammer for at vise hvilket program, der er bedst lige nu.

Antivirusprogrammerne testes således løbende med de trusler, der er aktuelle. Arkivet over malware-koden bliver hele tiden holdt opdateret for at give det, som AV-Compatratives kalder en real-world protection-test.

Altså en test-form, der forsøger at efterligne de sikkerhedsproblemer, man møder i hverdagen.

Fokus i denne test har været på detektionsrate, eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage.

I denne test er alle programmerne blevet udsat for 478 forskellige malware-programmer.

Resultatet kan du se på grafikken.

To programmer gør rent bordKaspersky og Panda gjorde faktisk rent bord i september.

Begge programmer blokerede for 100 procent af de ondsindede programmer.

Men både BitDefender, Avira og Trend Micro ligger så tæt på 100 procent, som man næsten kan komme.

Den stiplede linje på grafikken er Microsofts Windows 7 out-of-the-box-sikkerhed. Styresystemet fanger godt 93 procent af problemerne.

Den nederste gule linje er antallet af falske positiver i de forskellige programmer, hvor specielt F-Secure og Trend Micro skiller sig ud.

Denne test er afviklet på Windows 7 Home Premium 64-bit med service-pakke 1 og alle tredjepartsprogrammer, som Flash, Java med flere, er opdateret med de seneste rettelser fra producenterne.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over hvilke programmer, der er gode til at klare truslerne lige nu.

Du kan også selv klikke forbi AV-Comparatives webside, hvor du på en interaktiv grafik kan vælge forskellige parametre for, hvordan de forskellige programmer skal sammenlignes med hinanden.

Læs også:
Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice