Microsoft-brøler tvangsopdaterer Windows 8-maskiner til Windows 10

Har du en Windows 7 eller 8.1-computer, og ønsker du ikke at få Windows 10? Så skal du være opmærksom på et meget vigtigt flueben, så maskinen ikke opdaterer sig selv til Windows 10 efter Microsoft-fejl.

Artikel top billede

Microsoft vil virkelig gerne have, at du installerer Windows 10.

Virkelig, virkelig gerne.

Og en ny fejl fra Microsoft side kunne se ud som om, at det amerikanske firma presser citronen lidt for meget.

Det skriver Ubergizmo.

I hvert fald oplever nogle Windows 7/8.1-brugere at Windows Update automatisk opgraderer til Windows 10, hvis de har "automatisk opdatering" slået til.

Normalt ligger "opgrader til Windows 10", som en valgfri opdatering under "valgfri", men ved en fejl - ifølge Microsoft selv - er et flueben endt ved opdateringen.

Hvis du stadig ikke ønsker at opgradere til Windows 10, så skal du gå ind i Windows Update, og slå automatisk opdatering fra.

Ligeledes skal du gå ind og kigge under hvilke opdateringer, der skal installeres, og klikke på "valgfri".

Her skal du fjerne fluebenet fra "upgrade to Windows 10".

Så når du kommer hjem til din computer, og den beder dig om at genstarte for at installere opdateringer, så giv lige opdateringslisten et kig.

Rammer ikke alle

Fejlen lader ikke til at ramme alle computere.

Microsoft har forklaret, at den automatiske opgradering til Windows 10 er en fejl fra selskabets egen side til det amerikanske tech-site Ars Technica.

"(...) i den nylige Windows-opdatering er denne mulighed afkrydset som standard. Det var en fejl, og vi fjerner fluebenet," lyder det fra Microsoft. 

Windows 10 er gratis at opgradere til for alle Windows 7 og 8.1-brugere indtil juli 2016.

Læs også:
Rygtestorm om stort hack af Microsoft Update, men Microsoft afviser det hele
 

Vi har testet den endelige version af Windows 10: Her er vores dom

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job