Microsoft-brøler tvangsopdaterer Windows 8-maskiner til Windows 10

Har du en Windows 7 eller 8.1-computer, og ønsker du ikke at få Windows 10? Så skal du være opmærksom på et meget vigtigt flueben, så maskinen ikke opdaterer sig selv til Windows 10 efter Microsoft-fejl.

Artikel top billede

Microsoft vil virkelig gerne have, at du installerer Windows 10.

Virkelig, virkelig gerne.

Og en ny fejl fra Microsoft side kunne se ud som om, at det amerikanske firma presser citronen lidt for meget.

Det skriver Ubergizmo.

I hvert fald oplever nogle Windows 7/8.1-brugere at Windows Update automatisk opgraderer til Windows 10, hvis de har "automatisk opdatering" slået til.

Normalt ligger "opgrader til Windows 10", som en valgfri opdatering under "valgfri", men ved en fejl - ifølge Microsoft selv - er et flueben endt ved opdateringen.

Hvis du stadig ikke ønsker at opgradere til Windows 10, så skal du gå ind i Windows Update, og slå automatisk opdatering fra.

Ligeledes skal du gå ind og kigge under hvilke opdateringer, der skal installeres, og klikke på "valgfri".

Her skal du fjerne fluebenet fra "upgrade to Windows 10".

Så når du kommer hjem til din computer, og den beder dig om at genstarte for at installere opdateringer, så giv lige opdateringslisten et kig.

Rammer ikke alle

Fejlen lader ikke til at ramme alle computere.

Microsoft har forklaret, at den automatiske opgradering til Windows 10 er en fejl fra selskabets egen side til det amerikanske tech-site Ars Technica.

"(...) i den nylige Windows-opdatering er denne mulighed afkrydset som standard. Det var en fejl, og vi fjerner fluebenet," lyder det fra Microsoft. 

Windows 10 er gratis at opgradere til for alle Windows 7 og 8.1-brugere indtil juli 2016.

Læs også:
Rygtestorm om stort hack af Microsoft Update, men Microsoft afviser det hele
 

Vi har testet den endelige version af Windows 10: Her er vores dom

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS