På tur til Berlin? Så skal du på computerspilsmuseet

Vil du (gen)opleve spilleoplevelserne fra 70´erne, 80´erne og 90´erne - og planlægger du en tur til Berlin? Så skal du forbi Computerspielemuseum i centrum - og tage familien med.

Artikel top billede

Går turen til Berlin, og det gør den for rigtigt mange danskere, så tag et smut ned ad den imposante Karl-Marx-Allé. Det er her du kan få en ordentlig omgang nostalgi.

For mindes du stadig tiden før muren faldt så vil de store bygninger og den brede allé måske vække minder om militærparader hvor det kommunistiske diktatur viste isenkrammet frem. Meget passende hed Karl-Marx-Allé oprindeligt Stalinallee, men da den afdøde sovjetiske diktator gik af mode hos selv hardlinerne i DDR, blev den i 1961 omdøbt.

For it-nostalgikere er det dog i Karl-Marx-Allé 93A som er mest interessant. For her ligger Computerspielemuseum, et museum dedikeret til de computerspil der optog (alt for) mange timer i undertegnedes barn- og ungdom.

Artiklen fortsætter under billedet...

For den seriøst historieinteresserede kan museet opleves i kronologisk orden fra sektion 1.0 og fremad via pong, over tekstbaserede eventyrspil til en første Playstation. Alt sammen illustreret, med eksempler, videoklip og tekster på både tysk og engelsk.

På en hylde kan du desuden finde Apple II (1977) computer signeret af Steve Wozniak, som stiftede Apple sammen med Steve Jobs.

I mange tilfælde kan du også få lov til at prøve en række af de gamle spil.

Det er derfor især den interaktive del af det lille museum, som trækker hvis du har børn og barnlige sjæle med.

For mange steder er det muligt at prøve de gamle spil på de originale computere og spillekonsoller.

Seneste tilføjelse er desuden en fire ungdomsværelser fra forskellige perioder af computerspillenes tid.

Derfor kan du på Computerspielemuseum sidde op ad hessiantapetet og spille Pong, prøve en C64 på et loftkammer eller ligge i en sækkestol og prøve den første Playstation. Ren retro - og en god anledning til at fortælle de yngre medlemmer af familien om dengang du skruede på tonehovede på din båndstation eller var begejstret for de 4 farver som din CGA-skærm kunne præstere.

Museet har desuden indrettet en hel lille arkadehal hvor du i den dæmpede belysning kan spille klassikere som Astroids og Gauntlet og drømme dig tilbage på grillbaren.

Selve museet kan opleves på en times tid, har åbent 10-20 alle dage undtagen tirsdage og en familiebillet koster 17 Euro svarende til 127 kroner.

Læs også om Chrisstoffer Daniel som restaurere gamle arkademaskiner i København: "Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød"

Klassikeren "Astroids" fra 1979 er stadig svær at mestre, men absolut stadig spilbar. Vær forberedt på at de yngre medlemmer af familien ikke vil forlade museet lige så hurtigt som dig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job