På tur til Berlin? Så skal du på computerspilsmuseet

Vil du (gen)opleve spilleoplevelserne fra 70´erne, 80´erne og 90´erne - og planlægger du en tur til Berlin? Så skal du forbi Computerspielemuseum i centrum - og tage familien med.

Artikel top billede

Går turen til Berlin, og det gør den for rigtigt mange danskere, så tag et smut ned ad den imposante Karl-Marx-Allé. Det er her du kan få en ordentlig omgang nostalgi.

For mindes du stadig tiden før muren faldt så vil de store bygninger og den brede allé måske vække minder om militærparader hvor det kommunistiske diktatur viste isenkrammet frem. Meget passende hed Karl-Marx-Allé oprindeligt Stalinallee, men da den afdøde sovjetiske diktator gik af mode hos selv hardlinerne i DDR, blev den i 1961 omdøbt.

For it-nostalgikere er det dog i Karl-Marx-Allé 93A som er mest interessant. For her ligger Computerspielemuseum, et museum dedikeret til de computerspil der optog (alt for) mange timer i undertegnedes barn- og ungdom.

Artiklen fortsætter under billedet...

For den seriøst historieinteresserede kan museet opleves i kronologisk orden fra sektion 1.0 og fremad via pong, over tekstbaserede eventyrspil til en første Playstation. Alt sammen illustreret, med eksempler, videoklip og tekster på både tysk og engelsk.

På en hylde kan du desuden finde Apple II (1977) computer signeret af Steve Wozniak, som stiftede Apple sammen med Steve Jobs.

I mange tilfælde kan du også få lov til at prøve en række af de gamle spil.

Det er derfor især den interaktive del af det lille museum, som trækker hvis du har børn og barnlige sjæle med.

For mange steder er det muligt at prøve de gamle spil på de originale computere og spillekonsoller.

Seneste tilføjelse er desuden en fire ungdomsværelser fra forskellige perioder af computerspillenes tid.

Derfor kan du på Computerspielemuseum sidde op ad hessiantapetet og spille Pong, prøve en C64 på et loftkammer eller ligge i en sækkestol og prøve den første Playstation. Ren retro - og en god anledning til at fortælle de yngre medlemmer af familien om dengang du skruede på tonehovede på din båndstation eller var begejstret for de 4 farver som din CGA-skærm kunne præstere.

Museet har desuden indrettet en hel lille arkadehal hvor du i den dæmpede belysning kan spille klassikere som Astroids og Gauntlet og drømme dig tilbage på grillbaren.

Selve museet kan opleves på en times tid, har åbent 10-20 alle dage undtagen tirsdage og en familiebillet koster 17 Euro svarende til 127 kroner.

Læs også om Chrisstoffer Daniel som restaurere gamle arkademaskiner i København: "Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød"

Klassikeren "Astroids" fra 1979 er stadig svær at mestre, men absolut stadig spilbar. Vær forberedt på at de yngre medlemmer af familien ikke vil forlade museet lige så hurtigt som dig.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS