Automatisk paskontrol i Kastrup Lufthavn er klar til påske

Digital paskontrol skal gøre din rejse hurtigere og mere sikker. Læs her, hvordan løsningen virker, inden den ankommer i Kastrup lufthavn til påske.

Artikel top billede

Politiet og lufthavnen i Københavns udkant er sammen gået i gang med at bygge en løsning til automatisk og digital paskontrol.

Den skal stå færdig til påske 2016.

Der opsættes således ni automatiske paskontroller, de såkaldte e-gates, i Kastrup Lufthavn.

Den automatiserede paskontrol kan anvendes af passagerer med et biometrisk pas, hvilket efterhånden er de fleste indenfor Europas grænser. I 2017 vil alle europæiske pas nemlig være e-pas.

Når passageren skanner sit pas i e-gaten, kontrolleres det automatisk i realtid i politiets databaser, og efterfølgende vil passageren gennemgå en automatisk ansigtsgenkendelse.

Læs mere: Simpel database-fejl banede vejen for stort terrorangreb

Efter godkendt paskontrol og ansigtsgenkendelse, kan passageren fortsætte rejsen. Hvis der ikke opnås en positiv tilbagemelding, må man i stedet tage en snak med politiet.

Hurtigere til gate

Den automatiserede paskontrol betyder i følge politiet højere sikkerhed, fordi alle pas automatisk bliver kontrolleret direkte i politiets databaser.

"Jeg er sikker på, at kontrollen vil blive forbedret, ligesom kapaciteten naturligvis forøges. Jeg håber dermed også, at denne delvise automatisering af paskontrollen vil bidrage til at løse de udfordringer, politiet har i lufthavnen med det stadigt stigende antal rejsende," siger politiinspektør Steen Pedersen, der er politiets mand bag systemet.

Københavns Lufthavn oplever i disse år en markant passagervækst, og derfor kommer der også flere og flere passagerer, der skal paskontrolleres, og det skal helst gøres i en fart.

"Vi arbejder hele tiden på at gøre det nemt at komme igennem lufthavnen, og vores erfaringer med selvbetjening viser, at automatiseringer styrker passageroplevelsen, fordi passagererne får en øget kontrol over deres rejse," siger siger Henrik Peter Jørgensen, Kommunikationsdirektør, Københavns Lufthavn, og han fortsætter: 

"Kort sagt kan man sige, at 'gør-det-selv passagerer er glade passagerer." 

Lufthavnen og Politiet påbegynder ombygningen af paskontrollen torsdag i denne uge, og den ombyggede, udvidede og automatiserede paskontrol i Finger C vil efter planen så småt blive taget i brug efter påsken i 2016.

Læs også:
Sådan kommer du hurtigt igennem Københavns Lufthavn med smart it

Sådan omdanner Københavns Lufthavn fly-data til målrettede reklamer: Afstemmes nøje efter dig

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S