Automatisk paskontrol i Kastrup Lufthavn er klar til påske

Digital paskontrol skal gøre din rejse hurtigere og mere sikker. Læs her, hvordan løsningen virker, inden den ankommer i Kastrup lufthavn til påske.

Artikel top billede

Politiet og lufthavnen i Københavns udkant er sammen gået i gang med at bygge en løsning til automatisk og digital paskontrol.

Den skal stå færdig til påske 2016.

Der opsættes således ni automatiske paskontroller, de såkaldte e-gates, i Kastrup Lufthavn.

Den automatiserede paskontrol kan anvendes af passagerer med et biometrisk pas, hvilket efterhånden er de fleste indenfor Europas grænser. I 2017 vil alle europæiske pas nemlig være e-pas.

Når passageren skanner sit pas i e-gaten, kontrolleres det automatisk i realtid i politiets databaser, og efterfølgende vil passageren gennemgå en automatisk ansigtsgenkendelse.

Læs mere: Simpel database-fejl banede vejen for stort terrorangreb

Efter godkendt paskontrol og ansigtsgenkendelse, kan passageren fortsætte rejsen. Hvis der ikke opnås en positiv tilbagemelding, må man i stedet tage en snak med politiet.

Hurtigere til gate

Den automatiserede paskontrol betyder i følge politiet højere sikkerhed, fordi alle pas automatisk bliver kontrolleret direkte i politiets databaser.

"Jeg er sikker på, at kontrollen vil blive forbedret, ligesom kapaciteten naturligvis forøges. Jeg håber dermed også, at denne delvise automatisering af paskontrollen vil bidrage til at løse de udfordringer, politiet har i lufthavnen med det stadigt stigende antal rejsende," siger politiinspektør Steen Pedersen, der er politiets mand bag systemet.

Københavns Lufthavn oplever i disse år en markant passagervækst, og derfor kommer der også flere og flere passagerer, der skal paskontrolleres, og det skal helst gøres i en fart.

"Vi arbejder hele tiden på at gøre det nemt at komme igennem lufthavnen, og vores erfaringer med selvbetjening viser, at automatiseringer styrker passageroplevelsen, fordi passagererne får en øget kontrol over deres rejse," siger siger Henrik Peter Jørgensen, Kommunikationsdirektør, Københavns Lufthavn, og han fortsætter: 

"Kort sagt kan man sige, at 'gør-det-selv passagerer er glade passagerer." 

Lufthavnen og Politiet påbegynder ombygningen af paskontrollen torsdag i denne uge, og den ombyggede, udvidede og automatiserede paskontrol i Finger C vil efter planen så småt blive taget i brug efter påsken i 2016.

Læs også:
Sådan kommer du hurtigt igennem Københavns Lufthavn med smart it

Sådan omdanner Københavns Lufthavn fly-data til målrettede reklamer: Afstemmes nøje efter dig

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job