Du tror at din adgangskode er topsikker - men det kan være helt forkert

Adgangskoder med store og små bogstaver og tal er ikke nødvendigvis det stærkeste værn mod hackerne, siger sikkerhedseksperter. I stedet har de en anden anbefaling.

Artikel top billede

Når man opretter en adgangskode på en webtjeneste, får man ofte besked på, at adgangskoden skal bestå af store og små bogstaver og gerne også tal for at være så sikker som muligt.

Men det råd/krav er efterhånden noget forældet.

Ønsker man en ekstra stærk adgangskode, er det et andet sted, man skal fokusere, skriver MIT Technology Review.

Forskning viser nemlig, at det er langt mere effektivt at satse på en lang adgangskode og samtidig inkludere symboler.

"Angrebene er langt mere sofistikerede nu, og disse best practice modforanstaltninger er lidt ude af sync," udtaler Matteo Dell'Amico fra Symantec Research.

MIT Technology Review skriver, at hacker-software, der forsøger at gætte adgangskoder, i dag fungerer på en anden måde end tidligere - i dag baseres gætterierne blandt andet på tidligere lækkede adgangskoder fra forskellige webtjenester.

Når den type data fra tid til anden slipper ud, er konklusionen som regel, at vi mennesker ikke er specielt kreative, når det kommer til at finde på en adgangskode.

Eksempelvis placerer de fleste det store bogstav forrest i adgangskoden i stedet for midt i - og den viden udnytter hackernes software også.

Sådan kan du i stedet gøre

Derfor er beskeden fra Symantec:

"Grundlæggende er du nødt til at gøre din adgangskode mindre forudsigelig."

En anden sikkerhedsekspert, Mark Burnett, deler ud af gode råd om adgangskoder hos MIT Technology Review.

Det bedste råd er, at man - når man har fundet på en adgangskode - skal finde på en måde at gøre den længere på.

Eksempelvis ved at tilføje et ord eller to.

Den strategi medfører dog også udfordringer:

"Adgangskoderne bliver længere og længere, og vi er ved at nå til det punkt, hvor de mister brugbarheden," lyder det fra Mark Burnett.

Læs også:

Derfor kan din stærke adgangskode være totalt usikker - selvom du får noget andet at vide

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S