Du tror at din adgangskode er topsikker - men det kan være helt forkert

Adgangskoder med store og små bogstaver og tal er ikke nødvendigvis det stærkeste værn mod hackerne, siger sikkerhedseksperter. I stedet har de en anden anbefaling.

Artikel top billede

Når man opretter en adgangskode på en webtjeneste, får man ofte besked på, at adgangskoden skal bestå af store og små bogstaver og gerne også tal for at være så sikker som muligt.

Men det råd/krav er efterhånden noget forældet.

Ønsker man en ekstra stærk adgangskode, er det et andet sted, man skal fokusere, skriver MIT Technology Review.

Forskning viser nemlig, at det er langt mere effektivt at satse på en lang adgangskode og samtidig inkludere symboler.

"Angrebene er langt mere sofistikerede nu, og disse best practice modforanstaltninger er lidt ude af sync," udtaler Matteo Dell'Amico fra Symantec Research.

MIT Technology Review skriver, at hacker-software, der forsøger at gætte adgangskoder, i dag fungerer på en anden måde end tidligere - i dag baseres gætterierne blandt andet på tidligere lækkede adgangskoder fra forskellige webtjenester.

Når den type data fra tid til anden slipper ud, er konklusionen som regel, at vi mennesker ikke er specielt kreative, når det kommer til at finde på en adgangskode.

Eksempelvis placerer de fleste det store bogstav forrest i adgangskoden i stedet for midt i - og den viden udnytter hackernes software også.

Sådan kan du i stedet gøre

Derfor er beskeden fra Symantec:

"Grundlæggende er du nødt til at gøre din adgangskode mindre forudsigelig."

En anden sikkerhedsekspert, Mark Burnett, deler ud af gode råd om adgangskoder hos MIT Technology Review.

Det bedste råd er, at man - når man har fundet på en adgangskode - skal finde på en måde at gøre den længere på.

Eksempelvis ved at tilføje et ord eller to.

Den strategi medfører dog også udfordringer:

"Adgangskoderne bliver længere og længere, og vi er ved at nå til det punkt, hvor de mister brugbarheden," lyder det fra Mark Burnett.

Læs også:

Derfor kan din stærke adgangskode være totalt usikker - selvom du får noget andet at vide

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S