Rigspolitiets it-udviklingschef fratrådt pludseligt

Der er mandefald i Rigspolitiets it-afdeling, som har mistet endnu en chef. Denne gang er det chefen for politiets it-udvikling, der forlader sit job.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Rigspolitiets mister endnu engang en af topfolkene i sin it-afdeling.

Denne gang er det it-udviklingschefen i Koncern IT, Michael Mølkær Jensen, der meget pludseligt har forladt sin stilling.

En række kilder bekræfter overfor Computerworld, at it-udviklingschefen i slutningen af september måned forlod sit job med dags varsel.

Den bratte exit er blevet meldt ud på et personalemøde internt i Rigspolitiet med den forklaring, at it-udviklingschefen sagde farvel "af personlige årsager".

I Rigspolitiets Koncern IT siger konstitueret direktør John Vestergaard, at han "ikke udtaler sig om personalesager".

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Michael Mølkær Jensen.

Med hans exit har Rigspolitiets Koncern IT på mindre end fire måneder sagt farvel til to medlemmer af afdelingens chefgruppe, som består af fire centerchefer plus øverste koncerndirektør.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job