Rigspolitiets it-udviklingschef fratrådt pludseligt

Der er mandefald i Rigspolitiets it-afdeling, som har mistet endnu en chef. Denne gang er det chefen for politiets it-udvikling, der forlader sit job.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Rigspolitiets mister endnu engang en af topfolkene i sin it-afdeling.

Denne gang er det it-udviklingschefen i Koncern IT, Michael Mølkær Jensen, der meget pludseligt har forladt sin stilling.

En række kilder bekræfter overfor Computerworld, at it-udviklingschefen i slutningen af september måned forlod sit job med dags varsel.

Den bratte exit er blevet meldt ud på et personalemøde internt i Rigspolitiet med den forklaring, at it-udviklingschefen sagde farvel "af personlige årsager".

I Rigspolitiets Koncern IT siger konstitueret direktør John Vestergaard, at han "ikke udtaler sig om personalesager".

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Michael Mølkær Jensen.

Med hans exit har Rigspolitiets Koncern IT på mindre end fire måneder sagt farvel til to medlemmer af afdelingens chefgruppe, som består af fire centerchefer plus øverste koncerndirektør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil