Kunstig intelligens nærmer sig: Udviklings-tempo af robotter og automatiserings-løsninger stiger vildt

Udviklingen accelererer så kraftigt, at selv Moores Lov bliver udfordret. Inden for 30 år vil super-intelligente robotter overgå menneskets kognitive evner på alle niveauer.

Artikel top billede

Den teknologiske udvikling er i den seneste tid accelereret meget voldsomt, og intet tyder på, at den tendens er ved at stoppe.

Faktisk går det så stærkt for tiden, at selv den berømte Moores Lov - der (i grove træk) siger, at computer-kraften vil fordobles hvert andet år - ser ud til at blive kørt bag af dansen.

Centralt i udviklingen står nye områder, som vi ellers ikke historisk har betragtet som it-områder, men som nu i kraft af øget it-anvendelse og nye kombinerede muligheder pludselig for alvor er begyndt at drage nytte af avancerede it-løsninger.

Det er områder som robot-teknologier, nye sensor-teknologier (til Internet of Things), 3D-printer-teknologier samt avancerede analyseværktøjer på tværs af af alle systemer.

Ifølge en ny undersøgelse fra investeringsbanken Bank of America Merrill Lynch er tendensen fuldstændig klar: 2014 var det tredje år i træk, hvor salget af robotter er steget markant.

Stiger med 29 procent om året

De seneste tre år er salget således steget gennemsnitligt hele 29 procent årligt, mens investeringer i kunstig intelligens er steget med 50 procent i år i forhold til sidste år.

Merrill Lynch vurderer hertil, at investeringer i teknologier til Internet of Things vil blive fordoblet i løbet af de kommende fem år.

"Hastigheden indenfor teknologisk disruptiv innovation har flyttet sig fra at være linær til at være parabolsk i de seneste år," lyder det fra banken.

Banken peger blandt andet på, at stigende gennemsnitsalder i den vestlige verdens befolkninger samt den kraftige vækst i Kina som centrale grunde til, at den globale efterspørgsel efter automatiserings-løsninger eksploderer.

Kunstig intelligens vil ifølge rapporten komme til at spille en central rolle i ikke mindst udviklingen af 'Internet of Things,' det handler om hurtigt at skulle analysere de meget store mængder af indsamlede og sammenhængende data.

Stor omstilling

Udviklingen er på mange måder blevet skudt i gang af muligheden for cloud computing, der er i fuld gang med at endevende hele it-industrien.

De store, centrale data-centre, hvor al data samles, danner nemlig sammen med de kraftigt voksende datamængder, som indsamles fra vores voksende databrug samt Internet of Things et udgangspunkt for den avancerede dataanalyse, som ny og mere komplekse it-systemer kan beregne.

Mange brancheanalytikere taler i dag således om, at verdens virksomheder står midt i en kæmpe-transformation væk fra industrissamfundet principper og over mod et nyt, digitalt bygget erhvervsliv, i det de nye it-muligheder er i færd med at ændre hele den måde, som industri-virksomheder og erhvervsliv fungerer på.

En nylig rapport om udviklingen inden for kunstig intelligens har fornylig konkkluderet, at den nuværende udviklings-hastighed vil kunne føre til 'super-intelligente' it-systemer inden for de kommende 30 år, som på alle niveauer vil overgå menneskers 'kognitive evner i praktisk taget alle områder af betydning."

Denne rapport kan du læse her: Future Progress in Artificial Intelligence: A Survey of Expert Opinion.

Udviklingen inden for automatiserings-løsninger og robotter har allerede i dag indflydelse på arbejdsmarkedet, hvor mange job står til at blive erstattet af automatiserede systemer - både 'almindelige' robotter og såkaldte 'software-robotter,' der er intelligente og problemløsende applikationer, som allerede i dag er ved at vinde kraftigt frem.

Læs også:

Hasta la vista, baby - robotterne kommer og nakker dit job

Automatisering koster job i Microsoft Danmark - hel afdeling nedlægges

It vælter ind over produktions-området - og det får konsekvenser

Danmarks tre store it-pejlemærker frem mod 2020 - det skal der satses på

Mere fart på udviklingsafdelingen: "Det handler om at skabe en motor, som hele tiden kan levere"

Nørgaard: Fire metoder til at holde på de danske job ... lidt endnu

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S