Hasta la vista, baby - robotterne kommer og nakker dit job

Klumme: Automation. Kunstig intelligens. Robotter. Begreberne er mange og alsidige, men én ting er sikkert. De kommer. Robotterne altså. Og de vil på sigt overflødiggøre job - også i it-branchen.

Artikel top billede

(Foto: 2007 Linda Bucklin / Linda Bucklin)

Her for nylig genså jeg et par af de gamle Terminator-film.

Jeg trak lidt på smilebåndet ved gensynet med Arnold og de - set med moderne øjne - halvkiksede animationer og ikke mindst filmenes grundlæggende tema: Menneskets kamp mod maskinerne.

Maskinerne - de farlige og altødelæggende, som vil overtage jorden og kontrollen med menneskene. Underholdende fremtidsfilm, men når jeg tænker nærmere efter, var de måske alligevel ikke så langt fra virkeligheden.

Ikke at jeg tror på, at jorden en dag bliver underlagt et omsiggribende intelligent computersystem, men jeg er overbevist om, at kunstigt intelligente robotter inden længe vil være at finde rundt om i de danske virksomheder.

Og det skal vi glæde os til.

De er her allerede

Set i et historisk perspektiv har automatiseringen af ellers menneskeudførte arbejdsopgaver og processer sit udspring i den industrielle revolution, hvor det traditionelle manuelle arbejde blev erstattet af den maskinbaserede fremstillingsindustri.

Lige siden er mange af de såkaldte bluecollar-job blevet automatiseret og udført af maskiner eller robotbaseret teknologi.

Siden er en del servicejob blevet udsat for det samme, og også mange it-processer rundt om i virksomhederne er for længst blevet automatiseret.

Men hvad nu, hvis vi gik et skridt videre?

Forestil dig, at du erstatter en stor del af din it-stab med kunstigt intelligente robotter, der varetager de mest basale opgaver i it-funktionen - eksempelvis help-desken.

Det kan være håndtering af daglige henvendelser om passwords eller implementering af nye patches.

Mød Amelia

Et eksempel på en kunstigt intelligent robot er Amelia, som er udviklet af det amerikanske firma IPsoft.

Amelia er en kognitiv robot, hvis 'intelligenssystem' er udformet på baggrund af den menneskelige hjerne. Hun fungerer således, at hun fodres med informationer, som hun så analyserer og efterfølgende kan danne sine svar på baggrund af.

Forestil dig, at du lader en robot som Amelia erstatte første niveau i supporten i stort set ethvert shared service center.

Inden du sætter Amelia på arbejde, har du givet hende ikke alle, men størstedelen af de informationer der er nødvendige. Når en kunde kontakter Amelia, vil hun i starten være nødsaget til at sende nogle forespørgsler videre til næste niveau, men hun lytter med og opkvalificerer sig, så hun efter tre måneder kan håndtere to tredjedele af henvendelserne.

Amelia forstår op til 20 forskellige sprog og kan afkode følelser og humørsvingninger baseret på de samtaler, hun har.

Frigiv tid til de værdiskabende opgaver

Ikke nok med, at automatisering af udvalgte it-services kan give besparelser på op til 35 procent.

Det frigiver - og det er måske nok det vigtigste - tid til, at de menneskelige ingeniører og it-specialister (altså dem af kød og blod) kan fordybe sig i det virkeligt værdiskabende arbejde, der ikke lige med det samme vil ville blive overtaget af vores kunstigt intelligente kolleger.

Der findes således stadig masser af (menneskelige) egenskaber, som i vores generation nok ikke vil kunne standardiseres eller omdannes til algoritmer.

Det gælder for eksempel kreativitet og det at løse et ukendt problem. Det kan en maskine endnu ikke.

Den kan heller ikke lede, motivere, tænke lateralt, argumentere på abstrakte niveauer eller føle empati eller intuition.

Det kan vi mennesker til gengæld. Så jeg er ikke bange for, at kunstigt intelligente robotter vil overflødiggøre mennesker eller vores job - vi skal bare til at lave det, som er menneskeligt.

Nogle mener, prognoserne er dystre.

Således skrev James Irvine og Sandra Schwarzbach i en artikel i 2011, at robotter og automatisering inden 2040 vil overtage en tredjedel af alle servicejob.

Det er nok ikke helt ved siden af, når det gælder visse typer af servicejob, men der vil komme nye opgaver til, som det er vigtigt at frigive tid til at udføre - opgaver, som giver reel værdi, både til kunderne og til bundlinjen.

Jeg glæder mig til fremtiden og til at se, hvilken værdi de kunstigt intelligente robotter vil tilføre vores virksomheder, og hvordan robotterne kan bidrage til den vækst, vi som samfund er så afhængig af. Så jeg byder robotterne velkomne.

Gør du?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job