WordPress CMS-system står nu bag hver fjerde hjemmeside i verden

Populært CMS er fem gange så stort som sine nærmeste konkurrenter - tilsammen. Se her, hvad hver fjerde person i verden vælger, når de skal bygge en hjemmeside op.

Artikel top billede

Den globale internetbefolkning vokser støt, så den i 2016 for første gang nogensinde vil runde halvdelen af jordens befolkning på godt 7,2 milliarder mennesker.

Den nuværende internetbefolkning på omkring 3,2 milliarder folk kan i dag tilgå omkring en milliard unikke hjemmesider.

Her er der især ét content management system (CMS), som er populært at bygge disse mange hjemmesider på - og det er WordPress.

Det viser en opgørelse fra statistiksitet W3Techs, som angiver, at WordPress er vokset fra en markedsandel på 13,1 procent i 2011 til i dag at være systemet bag sitet på 25 procent af alle hjemmesider.

Den store, grå masse

Nummer to og tre på listen over de mest udbredte CMS'er er henholdsvis Joomla med 2,8 procent markedsandel og Drupal med 2,1 procent.

Dermed er WordPress fem gange så udbredt som disse to CMS'er tilsammen.

Samtidigt er det nok værd at bemærke, at W3Techs oversigt over de mest populære CMS'er også har 'none' som kategori.

Denne kategori tæller den klart største del af alverdens hjemmesider, som altså er bygget uden et bagvedliggende system til at holde styr på tekst, billeder og menufunktioner.

Antallet af hjemmesider opbygget fra bunden er dog i fald fra 76,4 procent af nettet i 2011 til i dag at udgøre 57,4 procent, angiver W3Techs.

Læs også:
Kendt CMS under voldsomt angreb kort efter udsendt patch - webmasterne var gået hjem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job