WordPress CMS-system står nu bag hver fjerde hjemmeside i verden

Populært CMS er fem gange så stort som sine nærmeste konkurrenter - tilsammen. Se her, hvad hver fjerde person i verden vælger, når de skal bygge en hjemmeside op.

Artikel top billede

Den globale internetbefolkning vokser støt, så den i 2016 for første gang nogensinde vil runde halvdelen af jordens befolkning på godt 7,2 milliarder mennesker.

Den nuværende internetbefolkning på omkring 3,2 milliarder folk kan i dag tilgå omkring en milliard unikke hjemmesider.

Her er der især ét content management system (CMS), som er populært at bygge disse mange hjemmesider på - og det er WordPress.

Det viser en opgørelse fra statistiksitet W3Techs, som angiver, at WordPress er vokset fra en markedsandel på 13,1 procent i 2011 til i dag at være systemet bag sitet på 25 procent af alle hjemmesider.

Den store, grå masse

Nummer to og tre på listen over de mest udbredte CMS'er er henholdsvis Joomla med 2,8 procent markedsandel og Drupal med 2,1 procent.

Dermed er WordPress fem gange så udbredt som disse to CMS'er tilsammen.

Samtidigt er det nok værd at bemærke, at W3Techs oversigt over de mest populære CMS'er også har 'none' som kategori.

Denne kategori tæller den klart største del af alverdens hjemmesider, som altså er bygget uden et bagvedliggende system til at holde styr på tekst, billeder og menufunktioner.

Antallet af hjemmesider opbygget fra bunden er dog i fald fra 76,4 procent af nettet i 2011 til i dag at udgøre 57,4 procent, angiver W3Techs.

Læs også:
Kendt CMS under voldsomt angreb kort efter udsendt patch - webmasterne var gået hjem

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect