Tag Heuer, Intel og Google klar med smartwatch i titanium

Det er ikke kun it-firmaer som arbejder med smartwatches. Det klassiske ur-firma Tag Heuer er sammen med Intel og Google klar med et ur i et mere klassisk design. Mød det her.

Artikel top billede

Synes du de eksisterende smartwatches er grimme dimser med mere fokus på teknologi end design? Så er løsningen måske her: Uret, som er resultatet af et samarbejde mellem Google, Intel og urfirmaet Tag Heuer.

Tag Heuer Connected er bygget af letvægtsmetallet titanium og leveres med en urrem af sort gummi.

Uret kommer ved lanceringen til at koster 1.500 dollar eller cirka 10.500 kroner.

Til sammenligning kan du købe det billigste Apple Watch for 3.100 kroner, mens andre Android Wear ure koster fra cirka 2.000 kroner. Til den pris får du til gengæld tre unikke urskiver designet af Tag Heuer og en række dedikerede apps rettet mod golf og racerløb, som tilsyneladende er de typiske weekendaktiviteter for ejere af Tag Heuer-ure.

Uret har fire  gigabyte hukommelse og er udstyret med Intel Atom processor Z34XX og kan forbindes til omverdenen via Bluetooth og Wifi.

Uret er netop blevet lanceret i USA og skulle kunne købes i Europa i den kommende uge.

Læs også: Efter 6 uger med Apple Watch - her er vores endelige dom

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse