It-koks hos CSC og KMD giver fejl i en million forskudsopgørelser

Programmeringsfejl betyder, at mere end en million danskere skal have nye forskudsopgørelser for 2016.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kun tre dage efter, at forskudsopgørelser for næsten fem millioner danskeres skattebetalinger i 2016 blev lagt ud på nettet, har Skat opdaget fejl i næsten hver fjerde opgørelse.

Årsagen er ifølge Skat programmeringsfejl hos CSC og KMD.

Kundeservicedirektør i Skat, Jonatan Schloss, fortæller til Computerworld, at der er fejl i oplysningerne om fradrag for fagligt kontingent og ejendomsværdiskat.

Fejlen i fradrag for fagligt kontingent rammer 1,2 millioner borgere, mens fejlen i beregningen af ejendomsværdiskat påvirker forskudsopgørelserne for op mod 440.000 personer.

"Vi har kørt masser af test på det her, og de viste ikke fejl, men da vi gik live med forskudsopgørelserne, var fejlene der," siger Jonatan Schlosss.

"Vi er nu i dialog med vores leverandører om at få rettet fejlene og finde ud af, hvordan de er opstået, og hvordan vi kan undgå at det sker i fremtiden," siger han.

Nyheden om de omfattende fejl i forskudsopgørelserne har her til eftermiddag fået Skats hjemmeside til at gå ned.

Men ifølge Jonatan Schloss retter Skat automatisk fejlene.

Fradraget for det faglige kontingent skulle være rettet søndag i denne weekend, men ejendomsværdiskatten vil være på plads onsdag i næste uge.

"Vi er selvfølgelig meget kede af fejlen. Og derfor sørger vi også for automatisk at rette den. Fejlen har ingen umiddelbare konsekvenser for borgeren endnu, da forskudsopgørelsen vedrører indkomståret 2016 og vi retter fejlene senest i midten af næste uge," siger Jonatan Schloss.

Læs også:

Ny ordning: Træk din bredbåndsforbindelse fra i skat

Markante ændringer på vej efter EFI-skandalen: Skattelov skal skrives om

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S