It-koks hos CSC og KMD giver fejl i en million forskudsopgørelser

Programmeringsfejl betyder, at mere end en million danskere skal have nye forskudsopgørelser for 2016.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kun tre dage efter, at forskudsopgørelser for næsten fem millioner danskeres skattebetalinger i 2016 blev lagt ud på nettet, har Skat opdaget fejl i næsten hver fjerde opgørelse.

Årsagen er ifølge Skat programmeringsfejl hos CSC og KMD.

Kundeservicedirektør i Skat, Jonatan Schloss, fortæller til Computerworld, at der er fejl i oplysningerne om fradrag for fagligt kontingent og ejendomsværdiskat.

Fejlen i fradrag for fagligt kontingent rammer 1,2 millioner borgere, mens fejlen i beregningen af ejendomsværdiskat påvirker forskudsopgørelserne for op mod 440.000 personer.

"Vi har kørt masser af test på det her, og de viste ikke fejl, men da vi gik live med forskudsopgørelserne, var fejlene der," siger Jonatan Schlosss.

"Vi er nu i dialog med vores leverandører om at få rettet fejlene og finde ud af, hvordan de er opstået, og hvordan vi kan undgå at det sker i fremtiden," siger han.

Nyheden om de omfattende fejl i forskudsopgørelserne har her til eftermiddag fået Skats hjemmeside til at gå ned.

Men ifølge Jonatan Schloss retter Skat automatisk fejlene.

Fradraget for det faglige kontingent skulle være rettet søndag i denne weekend, men ejendomsværdiskatten vil være på plads onsdag i næste uge.

"Vi er selvfølgelig meget kede af fejlen. Og derfor sørger vi også for automatisk at rette den. Fejlen har ingen umiddelbare konsekvenser for borgeren endnu, da forskudsopgørelsen vedrører indkomståret 2016 og vi retter fejlene senest i midten af næste uge," siger Jonatan Schloss.

Læs også:

Ny ordning: Træk din bredbåndsforbindelse fra i skat

Markante ændringer på vej efter EFI-skandalen: Skattelov skal skrives om

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S