Lynopladning: Ny-udviklet Huawei-batteri kan oplades til halv kapacitet på blot fem minutter

Kinesiske Huawei er klar med første prototype på en ny batteritype, der kan oplades til halv styrke på blot fem minutter. Se batteriet her.

Artikel top billede

Mange teknologi-selskaber arbejder på livet løs på at udvikle nye batteri-teknologier - især med fokus på dels at øge batteriernes kapacitet, dels at minimere den tid, som det tager at oplade batterierne.

Især det sidste er den store akilleshæl ved batterier som energiopbevaring.

Den kinesiske teknologi-gigant Huawei mener imidlertid at have fundet en måde at afhjælpe problemet på.

Selskabet er således klart med to prototyper på en ny batteritype, som kan oplades til halv styrke på blot fem minutter.

Batteriet bygger på samme lithium-ion-metode som almindelige genopladelse batterier, men Huawei har hertil bundet grafit-atomer til anoden, hvilket gør genopladningen langt mere eksplosiv.

Selskabet har allerede gennemført omfattende og langvarige test af den nye batteritype, hedder det.

Ifølge selskabet har den lynhurtige genopladning ingen konsekvens for hverken batteriets levetid eller lagringskapacitet.

Huawei fremviser i to videoer prototyperne.

Det største af de to modeller har en kapacitet på 3.000mAh, der svarer til batteri i en smartphone. Det kan oplades til 48 procent af kapaciteten på fem minutter. Du kan se videoen her.

Det andet batteri har en kapacitet på 600mAh. Det kan oplades til 68 procent af kapaciteten på blot to minutter. Du kan se videoen her.

Også andre producenter arbejder på at forbedre batteri-teknologierne med nye ideer og udvikling af eksisterende teknologier.

Blandt andet har Microsoft og Tesla indledt et udviklingssamarbejde, som du kan læse mere om her: Microsoft og Tesla i samarbejde: Ny metode vil kunne øge batteri-levetid markant.

Det samme gælder Samsung og en række andre selskaber. Udviklingen er ikke mindst drevet af bil-branchen, der har meget stort behov for kraftige batterier med kort opladningstid.

Huawei har endnu ikke meldt noget ud om, hvor langt selskabet er med at sætte batteritypen i kommerciel produktion.

Læs også:

Ny batteri-type taber ikke pusten med tiden: Kan holde en menneske-alder

Nyt materiale viser lovende takter: Kan føre til ekstrem batteri-levetid

Apple sætter turbo på bil-udvikling med kæmpe-afdeling: Apple-bil vil være klar i 2019

Digitaliseringens akilleshæle: Batteriet

Apple shanghaier lithium-ion top-eksperter fra bil-firma: Skal de mon bygge en iCar?

Samsung fordobler levetiden på dine mobilbatterier

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse