Her er Danmarks bedste it-arbejdsplads: Vi er stolte, når vi går på arbejde

Nærvær, gensidighed og anerkendelse er de tre værdier, der gør vores medarbejdere stolte over deres arbejde, siger direktør for Danmarks bedste it- arbejdsplads.

Artikel top billede

Direktør i konsulenthuset Delegate, Peter Østergaard, kan for andet år i træk smykke sig med titlen som en af landets bedste it-arbejdspladser.

Mening med at gå på arbejde og god ledelse.

Der er de to fiksstjerner, som direktør i it-konsulenthuset Delegate, Peter Østergaard, orienterer sig efter.

Firmaet er netop - for tredje gang - blevet udpeget som vinder i konkurrencen Great Place To Work, hvor medarbejdere giver karakterer for ledelse, arbejdsmiljø og virksomhedskultur på deres arbejdsplads.

"Det, der nok gør mig allermest stolt og glad, er, at tæt på 100 procent af vores medarbejdere ubetinget siger, at de er stolte over at arbejde i Delegate - at de kan identificere sig med deres arbejdsplads, og at de kan se en mening med det, de laver," lyder det fra Peter Østergaard.

I forhold til sidste års udgave af Great Place to Work har Delegate udvidet bemandingen til 54 ansatte, og er dermed akkurat stor nok til at rykke fra kategorien "mindre it-arbejdspladser" til gruppen af "store arbejdspladser".

Men de værdier - nærvær, gensighed og anerkendelse - som Delegate bygger på, er der trods vokseværket ikke rykket ved, fortæller Peter Østergaard, som understreger, at værdierne er noget der skal udmøntes konkret hver eneste dag.

Ikke nok at sige tingene én gang

"Vores værdier er en guideline for, hvordan vi styrer virksomheden, og hvordan vi kommunikerer med vores ansatte. Når man er en virksomhed, der vokser, skal man for eksempel huske, at det ikke er nok at sige tingene en gang. Det er en kommunikationsmæssig udfordring, som jeg har måttet lære. Det er jo ikke sådan, at bare fordi man har sagt noget en gang, at så er det åbenlyst for alle, hvad der er vores vision," siger Peter Østergaard.

Han lægger især vægt på anerkendelse, som et centralt værktøj i firmaets hverdag - og det gælder også i relationen til firmaets kunder, hvor et af målepunkterne er, om også kunderne giver anerkendelse for veludført arbejde.

"Vi er meget fokuseret på at levere et stykke arbejde, som giver vores medarbejdere en anerkendelse for at have leveret en god løsning. Men vi taler også åbent og ærligt om både de gode og mindre gode ting, når vi for eksempel har været til et kundemøde. Det arbejder vi med at gøre til en del af vores kultur," siger Peter Østergaard.

En af de helt lavpraktiske konsekvenser af Delegates værdier, er, at firmaet helst undgår "body-shopping", hvor en medarbejder bliver udlånt til en kunde over en længere periode.

"Det gør vi som udgangspunkt ikke. Det er på forhånd svært at definere, hvad kunden får ud af det. Og det passer dårligt med vores ønske om, at kunden skal kunne anerkende vores medarbejder og vores firma for at have skabt værdi for kunden," forklarer Peter Østergaard.

Læs også:

Yammer og masser af initiativ kan erstatte en HR-afdeling

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS