Total Windows-nedtur: Markant dyk i antallet af solgte Windows-smartphones

Microsofts Windows har det ekstremt svært på smartphone-markedet. Se de spritnye tal her.

Artikel top billede

Microsofts Windows-platform får det sværere og sværere i kampen mod Android og iOS på smartphone-markedet.

I en netop offentliggjort statistik over salget af smartphones til slutbrugere i tredje kvartal i år kan Gartner berette, at blot 1,7 procent af de solgte smartphones kørte med Windows.

I samme kvartal sidste år lå Windows Phone på en markedsandel på tre procent, så der er tale om en markant tilbagegang for det i forvejen hårdt pressede Microsoft-styresystem.

Microsoft offentliggjorde i starten af året, Windows Phone droppes som selvstændigt styresystem, så Windows 10 i stedet kommer til at være selskabets smartphone-styresystem. Læs mere om det her.

"Til trods for annonceringen af Windows 10 forventer vi, at Windows' smartphone-markedsandel vil forblive en lille del af det overordnede smartphone-OS-marked, fordi forbrugerne stadig er tiltrukket af overbevisende økosystemer," er vurderingen fra Gartner.

"Microsoft-smartphones vil primært fokusere på at skabe værdi for erhvervsbrugerne," lyder det videre.

Her er tallene

Der blev i kvartalet solgt 5,8 millioner Windows-baserede smartphones.

Selvom det naturligvis også er en pæn portion, er det markant færre end samme kvartal sidste år, hvor der blev solgt ni millioner - og det er heller ikke noget at tale om i forhold til salget hos de konkurrerende platforme.

I årets tredje kvartal blev der solgt 298 millioner Android-smartphones, hvilket resulterede i en markedsandel på 84,7 procent.

Sidste år i samme kvartal lå Android på 83,3 procent.

Der blev i tredje kvartal solgt 46 millioner iPhones, så Apples markedsandel lå på 13,1 procent - i samme kvartal sidste år var den 12,5 procent.

Mens der altså både blev solgt flere iPhones og flere Android-modeller, og begge platformes markedsandel steg, så går det den modsatte vej for Windows.

Listen med de mest sælgende smartphone-producenter toppes fortsat af Samsung med en markedsandel på 23,7 procent, Apple har 13,1 procent, og Huawei har 7,7 procent.

Gartners opgørelse over det samlede mobilmarked, hvor alle produkter tælles med, har Samsung som nummer et, mens Apple, Microsoft, Huawei og LG kommer ind på de følgende pladser.

Læs også:

Windows Phone elimineret: Sådan skal Windows 10 køre på din smartphone

Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

De mobile platforme storhitter: Men vi begår en fejl med gamle applikationer og data

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect