Pirat-udvikler: Popcorn Time slet ikke lukket - vil vende frygteligt tilbage

I oktober erklærede Popcorn Time sig selv for død. Nu er patienten blevet genoplivet og ser ud til at være på vej tilbage i fuld vigør.

Artikel top billede

Pirat-streamingtjenesten Popcorn Time, der ofte beskrives som 'Netflix for pirater', har været igennem noget af et stormvejr.

Da tjenestens popularitet skød i vejret i starten af året, tiltrak det stor opmærksomhed ikke mindst fra rettighedshaverne til det filmmateriale, der blev lagt ud på tjenesten.

Det fik blandt andet advokatfirmaet Opus Law, på opfordring fra rettighedshavere i Danmark, til at udsende brev til hundredevis af danske brugere af pirattjenesten indeholdende et erstatningskrav.

Den historie kan du læse her: Masser af danskere fanget i Popcorn Time-fælde: Nu falder der krav om erstatning

I oktober kom der så en melding fra hovedudvikleren bag piratfilmtjenesten, der fortalte, at han havde lukket serverne ned og slettet alle data. Altså lukket tjenesten ned.

Læs mere her: Popcorn Time lukker og slukker

Men nu ser det ud til, at den lukning ikke er så absolut, som rettighedshaverne måske havde håbet på.

Det skriver TorrentFreak.

Kunstigt åndedræt

Mange af de oprindelige udviklere forlod projektet i oktober blandt andet på grund af en overhængende fare for rets- og erstatningssager, men det er langt fra alle brugerne, der sagde farvel til tjenesten.

Og den vedvarende interesse for Popcorn Time, se nu til at være årsag til et genoplivningsforsøg.

Der er blandt andet udviklet en opdatering, som beskrives på Reddit.

I denne version bruges nye grænseflader, der knytter Popcorm Time sammen med andre backend-tjenester til levering af film.

Tidligere anvendte Popcorn Time sig af torrent-tjenesten YTS.re som filmbibliotek, men den forbindelse blev også lukket i oktober.

I den nye udgave er det ændret til TorrentsAPI, som bliver brugt til at hente film med.

Også vpn-tjenesten VPN.ht, som tidligere har haft tætte bånd til Popcorn Time, har fået en rettelse, der betyder, at den igen virker sammen med pirat-streamingen.

Komplet comeback

Ifølge websiden TorrentFreak er VPN.ht grundlagt af Popcorn Time-udvikleren, som kalder sig for Wally, der også har kontrol over både den officielle Twitter-konto og e-mailliste.

Det var Wally, der tidligere erklærede Popcorn Time for død på Twitter.

Men nu har han skiftet mening og beretter, at Popcorn Time er på vej tilbage efter lukningen.

"Jeg vurderer et komplet comeback (af Popcorm Time, red.)," siger han til TorrentFreak.

Det betyder, at brugerne af den ulovlige tjeneste igen kan tage plads foran skærmen, dog med fare for at modtage et erstatningskrav fra advokaterne.

Læs også:
Masser af danskere fanget i Popcorn Time-fælde: Nu falder der krav om erstatning

Popcorn Time-grundlægger: Vi blev tilbudt millioner for at sprede malware til brugerne

Skyldig eller ikke-skyldig: Sådan håndterer du advokatkrav om brug af Popcorntime

Popcorntime til musik sender pladeselskaberne i alarmberedskab

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job