Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

Microsofts Windows 10 er allerede blevet et stort hit hos forbrugerne, men virksomhederne har været mere tilbageholdende med at opgradere. Det ændrer sig nu.

Artikel top billede

Windows 10 er allerede blevet et tiltrængt OS-hit for Microsoft hos forbrugerne.

Mange sad klar ved opdaterings-knappen, allerede da styresystemet blev frigivet i juli, og siden er Windows 10-installationerne vokset støt i antal måned for måned.

Erhvervsbrugerne har dog vanen tro været noget mere tilbageholdende med at sætte gang i de helt store opgraderings-projekter.

Dels har mange stadig velfungerende Windows 7-miljøer, dels opgraderer man ikke bare for at opgradere, da den type projekter hurtigt kan blive både tidskrævende og omkostningstunge.

Men meget tyder på, at 2016 bliver året, hvor det helt store Windows 10-ryk kommer til at præge virksomhedskunderne.

Her er opgraderings-planen

En ny Forrester-undersøgelse viser således, at 49 procent af it-beslutningstagerne i virksomhederne forventer, at der skal skiftes til Windows 10 i 2016.

Det skriver blandt andre britiske Business Insider og V3.

Til sammenligning lå Windows 8 blot på 26 procent, da Forrester i sin tid foretog samme undersøgelse på samme tidspunkt efter lanceringen af den Windows-version.

Samtidig svarer 38 procent af de virksomheds-ansatte ifølge Forrester, at de ønsker Windows 10 på deres næste arbejdsmaskine, mens ni procent allerede har dette styresystem på deres primære arbejdsmaskine.

Læs også: It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

V3 skriver, at Forrester har udtalt, at it-lederne i denne type undersøgelser har det med at være lidt for optimistiske i forhold til opgraderings-planerne, men at forskellen mellem Windows 10 og Windows 8 uanset hvad er bemærkelsesværdig.

Derfor vil de gerne Windows 10

Blandt de Windows 10-funktioner, som virksomhederne særligt ønsker at kunne udnytte, er bedre autentificerings-metoder, brugervenligheden og den nye Start-menu.

Forresters anbefaling lyder ifølge V3, at man som virksomhed sætter gang i pilottests af Windows 10 i starten af 2016, hvis man ikke allerede er i gang.

Og at man bør lægge udgifterne til selve Windows 10-opgraderingen i virksomheden ind i næste års budget.

Afstemning: Hvonår opgraderer din arbejdsplads?

De mange Windows-versioner

Det er i øvrigt netop i disse dage 30 år siden, at den første Windows-udgave blev sendt på markedet - læs hele historien om Windows og de mange versioner, der har været igennem tiderne, her.

Det er langt fra alle Windows-versioner, der har været lige populære.

I nyere tid må især Windows XP og Windows 7 fremhæves som en stor succes for Microsoft, mens eksempelvis Vista befinder sig i den mindre heldige del af skalaen.

Læs også: Windows fylder 30 år: Her er historien om verdenshistoriens vigtigste styresystem

Windows 8 har også været en kompliceret sag for Microsoft.

Selvom dette styresystem på mange måder var meget fremadskuende og innovativt med en ny brugergrænseflade og hele touch-understøttelsen, så blev det aldrig rigtig godt.

Især virksomhederne valgte derfor i overvejende grad at holde fast i det velfungerende Windows 7 frem for at opgradere til Windows 8.

Windows 10 er et mere helstøbt og velfungerende styresystem, og derfor er det heller ikke overraskende, at vi nu også ser virksomhederne begynde at tage hul på opgraderingerne.

Windows 7 begynder som bekendt også at have en del år på bagen, og den forlængede support ophører helt, når vi træder ind i 2020.

Læs også:

Windows fylder 30 år: Her er historien om verdenshistoriens vigtigste styresystem

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Holder påstanden? En Mac kræver langt mindre support end en Windows-maskine

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse