EU gransker bitcoin-overførsler for at stoppe penge-støtte til terrorister

Bitcoin er identificeret til en af de mest populære pengeoverførselsmetoder til terrorister i Europa. Derfor vil EU nu kigge nærmere på bitcoin-overførsler.

Artikel top billede

Følg pengene.

Sådan er logikken i EU efter sidste uges terrorangreb i Paris, der kosterede 127 mennesker livet.

For EU har udset sig flere områder, hvor der skal strammes op i bekæmpelsen af terrorisme.

Et af tiltagene er at undersøge finansieringen af terroristerne.

Her er det blandt andet identificeret, at forudbetalte kreditkort, pengeoverførsler og internet-valutaen bitcoin er blandt de mest benyttede metoder til at give terroristerne penge.

Det skriver Reuters.

Bitcoin får særstatus

Konkret er det EU's 28 indenrigsministre og landenes justitsministre, der skal stramme op for pengeoverførslerne via blandt andet bitcoins,

"Blandt de sektorer, der er under vurdering, er brugen af virtuelle valutaer, som vil være underlagt særlig kontrol," lyder det efterfølgende fra EU-Kommissionen.

Lige nu er bitcoin blandt de mest populære virtuelle valutaer, men it-kriminelle har i årevis benyttet andre og svært sporbare metoder på at få sendt penge fra bankkonti og ud i hænderne på bagmændene.

Det kan du læse mere om her: Tag med på en rejse ned i det dybe, sorte net hvor kriminelle og aktivister holder hof

Læs også:
Latterligt billigt: Du kan blive hardcore it-kriminel for 12 kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job