Ny ekstremt billig computer klar: Raspberry Pi Zero koster blot 35 kroner - og den fungerer

Raspberry Pi Foundation er klar med den billigste computer nogensinde. Og det kan ikke blive billigere nu, mener folkene bag.

Artikel top billede

Mini-computeren Raspberry Pi har i forvejen været meget billig, men folkene bag computeren har længe gerne villet have prisen endnu længere ned.

Nu lancerer folkene - der er samlet i Raspberry Pi Foundation - den absolut billigste hjemmecomputer til dato.

Den hedder Raspberry Pi Zero, og den har været under udvikling i nogle år.

Den lille hjemmecomputer koster blot fem dollar - godt 35 kroner.

Og det kan ikke gøres billigere, lyder det fra Eben Upton, der er manden bag Raspberry Pi Foundation.

Det er dog ikke fordi, at de tidligere Raspberry Pi-computere har revet bunden ud af mange budgetter.

De meget populære mini-computere med navne som Raspberry Pi A, B og 2 har kostet mellem 20 dollar og 35 dollar - 140 kroner til 250 kroner.

Ifølge Eben Upton er den nye Raspberry Pi Zero endda 40 procent hurtigere end tidligere modeller.

Computeren er i bund og grund blot et printkort på 65 x 30 millimeter. Centralt i den lille maskine finder vi en BCM2835-applikations-processor fra Broadcom med en 1GHz ARM11-kerne.

Den lille computer har 512MB ram og styresystem loades fra et micro-SD kort.

Hertil kommer et mini-HDMI-stik til 1080p video samt micro-USB-stik til strøm og tilkobling.

Du kan læse mere om den lille computer på Raspberry Pi's egen hjemmeside.

Læs også:

Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Raspberry Pi dumper prisen med en helt ny model

Windows 10 og Raspberry Pi skal sælges sammen i startpakke

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S