Ny ekstremt billig computer klar: Raspberry Pi Zero koster blot 35 kroner - og den fungerer

Raspberry Pi Foundation er klar med den billigste computer nogensinde. Og det kan ikke blive billigere nu, mener folkene bag.

Artikel top billede

Mini-computeren Raspberry Pi har i forvejen været meget billig, men folkene bag computeren har længe gerne villet have prisen endnu længere ned.

Nu lancerer folkene - der er samlet i Raspberry Pi Foundation - den absolut billigste hjemmecomputer til dato.

Den hedder Raspberry Pi Zero, og den har været under udvikling i nogle år.

Den lille hjemmecomputer koster blot fem dollar - godt 35 kroner.

Og det kan ikke gøres billigere, lyder det fra Eben Upton, der er manden bag Raspberry Pi Foundation.

Det er dog ikke fordi, at de tidligere Raspberry Pi-computere har revet bunden ud af mange budgetter.

De meget populære mini-computere med navne som Raspberry Pi A, B og 2 har kostet mellem 20 dollar og 35 dollar - 140 kroner til 250 kroner.

Ifølge Eben Upton er den nye Raspberry Pi Zero endda 40 procent hurtigere end tidligere modeller.

Computeren er i bund og grund blot et printkort på 65 x 30 millimeter. Centralt i den lille maskine finder vi en BCM2835-applikations-processor fra Broadcom med en 1GHz ARM11-kerne.

Den lille computer har 512MB ram og styresystem loades fra et micro-SD kort.

Hertil kommer et mini-HDMI-stik til 1080p video samt micro-USB-stik til strøm og tilkobling.

Du kan læse mere om den lille computer på Raspberry Pi's egen hjemmeside.

Læs også:

Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Raspberry Pi dumper prisen med en helt ny model

Windows 10 og Raspberry Pi skal sælges sammen i startpakke

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S