Telegigant melder ud: Derfor forhandler vi ikke Microsofts nye Lumia 950 og 950 XL

Lumia 950 og 950 XL er Microsofts nye smartphone-topmodeller, men et af verdens største teleselskaberne forhandler slet ikke produkterne. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Mens Microsofts to nye smartphone-flagskibe, Lumia 950 og 950 XL, kan købes i Danmark om få dage, har telefonerne allerede været i handlen i USA i nogen tid.

Det er primært via teleselskabet AT&T, at de to Lumia-produkter sælges, mens en anden amerikansk telegigant, Verizon, har valgt ikke at forhandle de nye telefoner.

Hot Hardware skriver, at en kunde klagede over, at Verizon Wireless ikke ville forhandle de nye Lumia-telefoner.

Nu er Verizons svar kommet retur:

"Fordi der har været begrænset kunde-efterspørgsel på Windows 10.smartphones, har Verizon valgt ikke at føre Nokia Lumia 10 hos sine forhandlere," lyder det blandt andet fra teleselskabet.

I svaret fremgår det dog også, at Lumia 950 og 950 XL som det ser ud nu, slet ikke kan køre på Verizons net, og at det skyldes, at Microsoft ikke har certificeret telefonerne til det.

Det bunder formentlig i Microsofts aftale med AT&T og er nok også en afgørende del af forklaringen på, hvorfor Verizon nu slet ikke forhandler Lumia 950 og 950 XL.

Microsofts umulige kamp

Microsoft har ellers hårdt brug for at få gang i salget af Windows-smartphones.

I en netop offentliggjort statistik over salget af smartphones til slutbrugere i tredje kvartal i år kan Gartner oplyse, at blot 1,7 procent af de solgte smartphones kørte med Windows.

I samme kvartal sidste år lå Windows Phone på en markedsandel på tre procent, så der er tale om en markant tilbagegang for det i forvejen hårdt pressede Microsoft-styresystem. Læs mere her.

I årets tredje kvartal fik Android en markedsandel på 84,7 procent, mens Apples markedsandel lå på 13,1 procent.

Det er muligt at forudbestille Lumia 950 og 950 XL hos en række forhandlere i Danmark, men telefonerne afsendes først fra den 3. december.

Læs også:

Total Windows-nedtur: Markant dyk i antallet af solgte Windows-smartphones

Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS