Telegigant melder ud: Derfor forhandler vi ikke Microsofts nye Lumia 950 og 950 XL

Lumia 950 og 950 XL er Microsofts nye smartphone-topmodeller, men et af verdens største teleselskaberne forhandler slet ikke produkterne. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Mens Microsofts to nye smartphone-flagskibe, Lumia 950 og 950 XL, kan købes i Danmark om få dage, har telefonerne allerede været i handlen i USA i nogen tid.

Det er primært via teleselskabet AT&T, at de to Lumia-produkter sælges, mens en anden amerikansk telegigant, Verizon, har valgt ikke at forhandle de nye telefoner.

Hot Hardware skriver, at en kunde klagede over, at Verizon Wireless ikke ville forhandle de nye Lumia-telefoner.

Nu er Verizons svar kommet retur:

"Fordi der har været begrænset kunde-efterspørgsel på Windows 10.smartphones, har Verizon valgt ikke at føre Nokia Lumia 10 hos sine forhandlere," lyder det blandt andet fra teleselskabet.

I svaret fremgår det dog også, at Lumia 950 og 950 XL som det ser ud nu, slet ikke kan køre på Verizons net, og at det skyldes, at Microsoft ikke har certificeret telefonerne til det.

Det bunder formentlig i Microsofts aftale med AT&T og er nok også en afgørende del af forklaringen på, hvorfor Verizon nu slet ikke forhandler Lumia 950 og 950 XL.

Microsofts umulige kamp

Microsoft har ellers hårdt brug for at få gang i salget af Windows-smartphones.

I en netop offentliggjort statistik over salget af smartphones til slutbrugere i tredje kvartal i år kan Gartner oplyse, at blot 1,7 procent af de solgte smartphones kørte med Windows.

I samme kvartal sidste år lå Windows Phone på en markedsandel på tre procent, så der er tale om en markant tilbagegang for det i forvejen hårdt pressede Microsoft-styresystem. Læs mere her.

I årets tredje kvartal fik Android en markedsandel på 84,7 procent, mens Apples markedsandel lå på 13,1 procent.

Det er muligt at forudbestille Lumia 950 og 950 XL hos en række forhandlere i Danmark, men telefonerne afsendes først fra den 3. december.

Læs også:

Total Windows-nedtur: Markant dyk i antallet af solgte Windows-smartphones

Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S