Overraskende direktør-exit hos TDC: Topchef forlader koncernen

Koncerndirektør for TDC's privatforretning, Johan Kirstein Brammer, forlader teleselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En af TDC's absolutte topchefer forlader nu selskabet.

Johan Kirstein Brammer, koncerndirektør for Consumer-divisionen, har takket ja til en stilling uden for koncernen, meddeler TDC.

"Jeg vil gerne sige tak til Johan for hans store indsats og bidrag til koncernens udvikling, senest som koncerndirektør for Consumer. Jeg ønsker Johan al mulig held og lykke i hans videre karriere," udtaler Pernille Erenbjerg, koncernchef i TDC Group.

Blev ansat af Carsten Dilling

Johan Brammer har haft posten i TDC i under to år. Han blev hentet til teleselskabet af daværende koncernchef i TDC, Carsten Dilling, i februar 2014.

Læs også: Uret tikker for TDC og ny koncernchef: Snart lukker mulighedernes vindue

Johan Brammers exit sker blot få måneder efter, at Carsten Dilling måtte overlade koncernchef-posten i TDC til Pernille Erenbjerg.

Johan Brammer kom til TDC fra en stilling som konsulent i rekrutteringsfirmaet Egon Zehnde. Han havde dog også tidligere været chef for TDC Group Strategy og direktør for TDC's mobildivision for privatmarkedet indtil 2012.

Her er afløseren
TDC meddeler i en pressemeddelelse, at der er fundet en midlertidig afløser for Johan Brammer:

"Vicedirektør Michael Moyell Juul er konstitueret i rollen som direktør for TDC Groups privatkundedivision."

Michael Moyell Juul kom til TDC Group i 2011.

Han har siden 2013 været en del af ledelsen i Consumer, hvor han har haft ansvaret for strategi- og forretningsudvikling samt optimering af brand porteføljen.

TDC under pres

Det er et presset TDC, Johan Brammer forlader. I TDC's regnskab for årets tredje kvartal var driftsresultatet før renter, skat og afskrivninger (EBITDA) i Danmark faldet med hele 12 procent.

I regnskabet betegnede koncernchef Pernille Erenbjerg da også resultatet som "utilfredsstillende."

Det er dog især erhvervsforretningen, TDC har problemer med i øjeblikket.

Johan Brammer forlader ifølge Business.dk TDC, fordi han skal være direktør for Tryg Privat Danmark.

Læs også:

Uret tikker for TDC og ny koncernchef: Snart lukker mulighedernes vindue

TDC klar med ny koncerndirektør: Her er han

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S