Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Mozilla dropper den videre udvikling af sit open source-styresystem Firefox OS til smartphones. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Mozilla stopper med at udvikle og sælge smartphones, der er baseret på Firefox OS.  

Det er efterhånden nogle år siden, at Mozilla meldte sig på banen med et open source-baseret smartphone-styresystem og tilhørende hardware, men nu trækker Mozilla stikket til denne satsning.

Det skriver blandt andre Techcrunch.

Beslutningen er blevet meldt ud i forbindelse en udviklerkonference i Orlando, som Mozilla står bag.

Derfor droppes Firefox OS

Samtidig har Mozilla nu udsendt en officiel kommentar om beslutningen:

"Firefox OS beviste internettets fleksibilitet ved at skalere hele vejen fra low-end smartphones til HD-fjernsyn. Men vi var ikke i stand til at tilbyde den bedst mulige brugeroplevelse, så vi vil stoppe med at sælge Firefox OS-smartphones gennem forhandlere," lyder det blandt andet fra Mozilla ifølge Techcrunch.

Firefox OS er Linux-baseret og bygget op omkring HTML 5 og JavaScript. Det har hele tiden været ambitionen, at alle komponenter af softwaren skulle være web-baserede.

Som vi tolker udmeldingen fra Mozilla, er Firefox OS fortsat et open source projekt, som andre i teorien vil kunne udvikle videre på (eksempelvis til smart-tv-markedet), selvom Mozilla nu selv trækker sig fra den videre udviklingen til smartphone-markedet.

Det er dog næppe noget, der vil få ret mange virksomheder til at kaste sig over styresystemet.

Tværtimod er den mest oplagte konsekvens nok, at open source-projektet nu går i stå eller helt dør ud, når den primære drivkraft trækker sig.

Læs også:

Nye mobilstyresystemer buldrer frem - men det er ikke dem, du tror

Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect