Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Mozilla dropper den videre udvikling af sit open source-styresystem Firefox OS til smartphones. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Mozilla stopper med at udvikle og sælge smartphones, der er baseret på Firefox OS.  

Det er efterhånden nogle år siden, at Mozilla meldte sig på banen med et open source-baseret smartphone-styresystem og tilhørende hardware, men nu trækker Mozilla stikket til denne satsning.

Det skriver blandt andre Techcrunch.

Beslutningen er blevet meldt ud i forbindelse en udviklerkonference i Orlando, som Mozilla står bag.

Derfor droppes Firefox OS

Samtidig har Mozilla nu udsendt en officiel kommentar om beslutningen:

"Firefox OS beviste internettets fleksibilitet ved at skalere hele vejen fra low-end smartphones til HD-fjernsyn. Men vi var ikke i stand til at tilbyde den bedst mulige brugeroplevelse, så vi vil stoppe med at sælge Firefox OS-smartphones gennem forhandlere," lyder det blandt andet fra Mozilla ifølge Techcrunch.

Firefox OS er Linux-baseret og bygget op omkring HTML 5 og JavaScript. Det har hele tiden været ambitionen, at alle komponenter af softwaren skulle være web-baserede.

Som vi tolker udmeldingen fra Mozilla, er Firefox OS fortsat et open source projekt, som andre i teorien vil kunne udvikle videre på (eksempelvis til smart-tv-markedet), selvom Mozilla nu selv trækker sig fra den videre udviklingen til smartphone-markedet.

Det er dog næppe noget, der vil få ret mange virksomheder til at kaste sig over styresystemet.

Tværtimod er den mest oplagte konsekvens nok, at open source-projektet nu går i stå eller helt dør ud, når den primære drivkraft trækker sig.

Læs også:

Nye mobilstyresystemer buldrer frem - men det er ikke dem, du tror

Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job