Masser af brugere fravælger Windows 10: Klamrer sig til Windows 7

Rigtig mange Windows 7-brugere vil slet ikke opgradere til Windows 10, selv om det er gratis. I Danmark er vi også rigtig glade for Windows 7. Se tallene her.

Artikel top billede

Da Microsoft fortalte, at operativsystemet Windows 10 ville blive gratis til folk med Windows 8 eller 7 på maskinen, var det nok de færreste, der ikke stod klar til at opgradere koden på harddisken,

Nyt er som bekendt altid bedre, og i en periode så det da også ud til, at opgraderingen ville ske i raketfart.

Men efter lidt betænkningstid holder Windows 7-brugerne igen.

Her er lysten til at opgradere nærmest helt forduftet.

Hvorvidt det handler om tilfredshed med Windows 7, dovenskab eller bekymringer omkring at Windows 10 sladrer om alt, hvad man foretager sig, forbliver en hemmelighed.

Men ser man på tallene, taler de sit eget tydelige sprog.

7 holder skansen gennem hele 2015

Tal fra analysehuset Net Applications viser, at markedsandelen for Windows 7 har holdt sig helt stabil gennem 2015.

Da Windows 10 blev lanceret i slutningen af juli, havde Windows 7 en markedsandel på lige over 60 procent.

I månederne efter er andelen også faldet en smule, men nu ser det ud til, at markedsandelen har stabiliseret sig på cirka 55 procent.

Der er med andre ord slet ikke sket det dramatiske fald, som måske var forventet fra Microsofts hånd.

Faktisk slutter året 2015 samlet set med en lille stigning i Windows 7's markedsandel.

I november er andelen på 56,1 mens den er 55,9 i januar i starten af året.

At kurven er steget, kan tyde på, at der er nogen, der i løbet af sommeren er gået fra Windows 7 til Windows 10, men sidenhen har ombestemt sig og nedgraderet. Det er nemlig muligt inden for den første måned efter opgraderingen.

Men at Windows 7 kun har tabt knap fem procentpoint af sin markedsandel i løbet af den periode som Windows 10 har været på markedet er et ydeligt tegn på at en opgradering - gratis eller ej - er uaktuel.

Danskerne er med

Hvis man ser på NetMarketShares tal for Danmark er tendensen den samme.

I begyndelsen af og slutningen af 2015 havde Windows 7 en næsten enslydende markedsandel.

Windows 10 har siden sin fremkomst erobret ni procent af markedet i kongeriget, men de andele er altså snuppet fra andre systemer, som eksempelvis XP.

Læs også:
Skal du hoppe med på Microsofts store opgraderings-tog?

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Nu kommer den første store Windows 10-opdatering: Det kan du vente dig

Holder påstanden? En Mac kræver langt mindre support end en Windows-maskine

Edge kæmper en benhård kamp - men Microsoft tøver alligevel med vigtig browser-funktion

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S