Telenor politianmeldt efter smartphone-reklame

Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen har politianmeldt Telenor, efter teleselskabet ifølge forbrugervagthunden har forbrudt sig mod markedsføringsloven.

Artikel top billede

Teleselskabet Telenor er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden, fordi teleselskabet ikke har oplyst mindsteprisen i en reklame for en Samsung S6 Edge-smartphone.

Foreteelsen strækker sig helt tilbage til en periode mellem april og maj, hvor teleselskabet reklamerede for, at kunderne kunne få en Samsung-mobilen til en bestemt pris, hvis folk ellers tegnede et seks måneders abonnement hos Telenor.

Telenor glemte dog ifølge Forbrugerombudsmanden at oplyse om den samlede pris for hele bindingsperioden, hvilket i så fald er en overtrædelse af markedsføringsloven.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Teknisk fejl skyld i miseren

Telenor har i reklamen vist pris på selve mobiltelefonen, gebyret for oprettelse af abonnementet og den månedlige pris for abonnementet - men altså ikke den samlede pris.

Telenor har ifølge Forbrugerombudsmanden oplyst, at selskabets manglende oplysninger skyldtes en teknisk fejl.

Fejlen betød, at mindsteprisen manglede på tablet- og mobilversioner, mens den ellers fremgik korrekt i selskabets øvrige marketingsindsats.

Det udsagn får dog ikke Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen til at trække politianmeldensen tilbage.

"Forbrugerne skal have alle væsentlige oplysninger for at vurdere, hvad det reelt vil koste dem. I denne sag undlod Telenor at oplyse om den samlede pris på mobiltilbuddet, og det er efter min vurdering en klar overtrædelse af markedsføringsloven," forklarer hun på sit site.

Scor.dk er måske lidt for smart - Forbrugerombudsmanden ser nærmere på sagen


Telefirma får 'dummebøde': Prisen per ulovligt opkald er 10.000 kroner

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly