Stor test: Her er de bedste antiviruspakker lige nu

En sammenlignende test af 21 antiviruspakker afslører, at det ikke er ligegyldigt hvilken pakke, du vælger til din Windows-maskine. Der er nemlig stor forskel mellem top og bund. Læs resultaterne her.

Artikel top billede

AV-Comparatives er en uafhængig organisation, der har specialiseret sig i at teste sikkerhedsprogrammer fra de kendte leverandører for at se, om programmerne holder, hvad de lover.

Antivirusprogrammerne testes løbende med de trusler, der er aktuelle.

Arkivet over malware-koden bliver hele tiden holdt opdateret for at give det, som AV-Compatratives kalder en real-world protection-test.

Altså en test-form, der forsøger at efterligne de sikkerhedsproblemer, du møder i hverdagen.

På den måde kan du hele tiden følge med i hvilken antiviruspakke, der er bedst lige nu.

Fokus i denne test har været på detektionsrate, eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage.

I denne test er alle programmerne blevet udsat for 1606 forskellige malware-programmer.

Placeringerne kan du se på grafikken.

Trængsel i toppen

Hele fem programmer gør lige nu næsten rent bord i kampen mod de ondsindede programmer.

Yderligere otte programmer ligger pænt til.

Den stiplede linje på grafikken er Microsofts security essentials out-of-the-box-sikkerhed.

Styresystemet fanger 94,5 procent af problemerne uden hjælp fra andre sikkerhedsprogrampakker.

Den nederste gule linje er antallet af falske positiver i de forskellige programmer, hvor specielt F-Secure og Trend Micro skiller sig ud.

Denne test er afviklet på Windows 7 Home Premium 64-bit med de nyeste opdateringer, og alle tredjepartsprogrammer, som Flash, Java med flere er opdaterede med de seneste rettelser fra producenterne.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over hvilke programmer, der er gode til at klare truslerne lige nu.

Du kan også selv klikke forbi AV-Comparatives webside, hvor du på en interaktiv grafik kan vælge forskellige parametre for, hvordan de forskellige programmer skal sammenlignes med hinanden.

Læs også:
Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S