Stor test: Her er de bedste antiviruspakker lige nu

En sammenlignende test af 21 antiviruspakker afslører, at det ikke er ligegyldigt hvilken pakke, du vælger til din Windows-maskine. Der er nemlig stor forskel mellem top og bund. Læs resultaterne her.

Artikel top billede

AV-Comparatives er en uafhængig organisation, der har specialiseret sig i at teste sikkerhedsprogrammer fra de kendte leverandører for at se, om programmerne holder, hvad de lover.

Antivirusprogrammerne testes løbende med de trusler, der er aktuelle.

Arkivet over malware-koden bliver hele tiden holdt opdateret for at give det, som AV-Compatratives kalder en real-world protection-test.

Altså en test-form, der forsøger at efterligne de sikkerhedsproblemer, du møder i hverdagen.

På den måde kan du hele tiden følge med i hvilken antiviruspakke, der er bedst lige nu.

Fokus i denne test har været på detektionsrate, eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage.

I denne test er alle programmerne blevet udsat for 1606 forskellige malware-programmer.

Placeringerne kan du se på grafikken.

Trængsel i toppen

Hele fem programmer gør lige nu næsten rent bord i kampen mod de ondsindede programmer.

Yderligere otte programmer ligger pænt til.

Den stiplede linje på grafikken er Microsofts security essentials out-of-the-box-sikkerhed.

Styresystemet fanger 94,5 procent af problemerne uden hjælp fra andre sikkerhedsprogrampakker.

Den nederste gule linje er antallet af falske positiver i de forskellige programmer, hvor specielt F-Secure og Trend Micro skiller sig ud.

Denne test er afviklet på Windows 7 Home Premium 64-bit med de nyeste opdateringer, og alle tredjepartsprogrammer, som Flash, Java med flere er opdaterede med de seneste rettelser fra producenterne.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over hvilke programmer, der er gode til at klare truslerne lige nu.

Du kan også selv klikke forbi AV-Comparatives webside, hvor du på en interaktiv grafik kan vælge forskellige parametre for, hvordan de forskellige programmer skal sammenlignes med hinanden.

Læs også:
Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S