Stor test: Her er de bedste antiviruspakker lige nu

En sammenlignende test af 21 antiviruspakker afslører, at det ikke er ligegyldigt hvilken pakke, du vælger til din Windows-maskine. Der er nemlig stor forskel mellem top og bund. Læs resultaterne her.

Artikel top billede

AV-Comparatives er en uafhængig organisation, der har specialiseret sig i at teste sikkerhedsprogrammer fra de kendte leverandører for at se, om programmerne holder, hvad de lover.

Antivirusprogrammerne testes løbende med de trusler, der er aktuelle.

Arkivet over malware-koden bliver hele tiden holdt opdateret for at give det, som AV-Compatratives kalder en real-world protection-test.

Altså en test-form, der forsøger at efterligne de sikkerhedsproblemer, du møder i hverdagen.

På den måde kan du hele tiden følge med i hvilken antiviruspakke, der er bedst lige nu.

Fokus i denne test har været på detektionsrate, eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage.

I denne test er alle programmerne blevet udsat for 1606 forskellige malware-programmer.

Placeringerne kan du se på grafikken.

Trængsel i toppen

Hele fem programmer gør lige nu næsten rent bord i kampen mod de ondsindede programmer.

Yderligere otte programmer ligger pænt til.

Den stiplede linje på grafikken er Microsofts security essentials out-of-the-box-sikkerhed.

Styresystemet fanger 94,5 procent af problemerne uden hjælp fra andre sikkerhedsprogrampakker.

Den nederste gule linje er antallet af falske positiver i de forskellige programmer, hvor specielt F-Secure og Trend Micro skiller sig ud.

Denne test er afviklet på Windows 7 Home Premium 64-bit med de nyeste opdateringer, og alle tredjepartsprogrammer, som Flash, Java med flere er opdaterede med de seneste rettelser fra producenterne.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over hvilke programmer, der er gode til at klare truslerne lige nu.

Du kan også selv klikke forbi AV-Comparatives webside, hvor du på en interaktiv grafik kan vælge forskellige parametre for, hvordan de forskellige programmer skal sammenlignes med hinanden.

Læs også:
Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS