Hårdt pressede Mozilla klar med helt ny 64-bit Firefox til Windows

Windows-brugerne har nu mulighed for at hente Firefox-browseren i en 64-bit-udgave.

Artikel top billede

For fem år siden havde Firefox-browseren ifølge Statcounter en global markedsandel på over 30 procent.

Den markedsandel er siden blevet mere end halveret og ligger nu på lidt over 14 procent.

Firefox-browseren befinder sig med andre ord i en dyb krise.

Selvom en netop frigivet 64-bit-udgave af Firefox til Windows næppe alene kan sætte en stopper for krisen, må man sige, at det er ganske vigtigt, at Mozilla nu også er med på 64-bit-vognen.

Firefox i 64-bit-udgaven til Windows er frigivet i den færdige udgave i forbindelse med version 43.0 af open source-browseren.

64-bit-udgaven til Windows figurerer nu på Mozillas download-side, hvor man allerede har haft adgang til 64-bit-udgaver til Mac OS X og Linux i noget tid.

Hidtil har 64-bit kun været i beta til Windows, men nu er Mozilla altså klar med den færdige version.

Hård kamp mod Chrome

At en 64-bit-udgave nu også findes til Windows betyder, at Mozillas browser generelt bliver bedre til at håndtere flere faner på samme tid og i det hele taget kan klare flere opgaver, uden at det går ud over hastigheden.

Man skal dog også være klar over, at ikke alle tilføjelser og plugins understøtter 64-bit-udgaven.

Samme problemstilling så vi også, da Googles Chrome-browser sidste år blev lanceret i en 64-bit-udgave. 

Den nye Firefox-browser giver i øvrigt også brugerne flere nye funktioner - blandt andet kan man i private browsing-mode nu blokere trackere, fremgår det af informationerne om version 43.0.

I de seneste fem år, hvor Firefox' markedsandel er styrtdykket, er Internet Explorer også faldet voldsomt - mens Googles Chrome så til gengæld er eksploderet i popularitet.

I dag ligger Chrome ifølge Statcounter på en globalt markedsandel på 54 procent, mens Firefox og IE ligger og slås med hinanden med markedsandele på 14-15 procent.

Læs også:

Microsoft på vej med besked til millioner af brugere: Nu skal gamle browsere fjernes

Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS