Hårdt pressede Mozilla klar med helt ny 64-bit Firefox til Windows

Windows-brugerne har nu mulighed for at hente Firefox-browseren i en 64-bit-udgave.

Artikel top billede

For fem år siden havde Firefox-browseren ifølge Statcounter en global markedsandel på over 30 procent.

Den markedsandel er siden blevet mere end halveret og ligger nu på lidt over 14 procent.

Firefox-browseren befinder sig med andre ord i en dyb krise.

Selvom en netop frigivet 64-bit-udgave af Firefox til Windows næppe alene kan sætte en stopper for krisen, må man sige, at det er ganske vigtigt, at Mozilla nu også er med på 64-bit-vognen.

Firefox i 64-bit-udgaven til Windows er frigivet i den færdige udgave i forbindelse med version 43.0 af open source-browseren.

64-bit-udgaven til Windows figurerer nu på Mozillas download-side, hvor man allerede har haft adgang til 64-bit-udgaver til Mac OS X og Linux i noget tid.

Hidtil har 64-bit kun været i beta til Windows, men nu er Mozilla altså klar med den færdige version.

Hård kamp mod Chrome

At en 64-bit-udgave nu også findes til Windows betyder, at Mozillas browser generelt bliver bedre til at håndtere flere faner på samme tid og i det hele taget kan klare flere opgaver, uden at det går ud over hastigheden.

Man skal dog også være klar over, at ikke alle tilføjelser og plugins understøtter 64-bit-udgaven.

Samme problemstilling så vi også, da Googles Chrome-browser sidste år blev lanceret i en 64-bit-udgave. 

Den nye Firefox-browser giver i øvrigt også brugerne flere nye funktioner - blandt andet kan man i private browsing-mode nu blokere trackere, fremgår det af informationerne om version 43.0.

I de seneste fem år, hvor Firefox' markedsandel er styrtdykket, er Internet Explorer også faldet voldsomt - mens Googles Chrome så til gengæld er eksploderet i popularitet.

I dag ligger Chrome ifølge Statcounter på en globalt markedsandel på 54 procent, mens Firefox og IE ligger og slås med hinanden med markedsandele på 14-15 procent.

Læs også:

Microsoft på vej med besked til millioner af brugere: Nu skal gamle browsere fjernes

Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job