Hårdt pressede Mozilla klar med helt ny 64-bit Firefox til Windows

Windows-brugerne har nu mulighed for at hente Firefox-browseren i en 64-bit-udgave.

Artikel top billede

For fem år siden havde Firefox-browseren ifølge Statcounter en global markedsandel på over 30 procent.

Den markedsandel er siden blevet mere end halveret og ligger nu på lidt over 14 procent.

Firefox-browseren befinder sig med andre ord i en dyb krise.

Selvom en netop frigivet 64-bit-udgave af Firefox til Windows næppe alene kan sætte en stopper for krisen, må man sige, at det er ganske vigtigt, at Mozilla nu også er med på 64-bit-vognen.

Firefox i 64-bit-udgaven til Windows er frigivet i den færdige udgave i forbindelse med version 43.0 af open source-browseren.

64-bit-udgaven til Windows figurerer nu på Mozillas download-side, hvor man allerede har haft adgang til 64-bit-udgaver til Mac OS X og Linux i noget tid.

Hidtil har 64-bit kun været i beta til Windows, men nu er Mozilla altså klar med den færdige version.

Hård kamp mod Chrome

At en 64-bit-udgave nu også findes til Windows betyder, at Mozillas browser generelt bliver bedre til at håndtere flere faner på samme tid og i det hele taget kan klare flere opgaver, uden at det går ud over hastigheden.

Man skal dog også være klar over, at ikke alle tilføjelser og plugins understøtter 64-bit-udgaven.

Samme problemstilling så vi også, da Googles Chrome-browser sidste år blev lanceret i en 64-bit-udgave. 

Den nye Firefox-browser giver i øvrigt også brugerne flere nye funktioner - blandt andet kan man i private browsing-mode nu blokere trackere, fremgår det af informationerne om version 43.0.

I de seneste fem år, hvor Firefox' markedsandel er styrtdykket, er Internet Explorer også faldet voldsomt - mens Googles Chrome så til gengæld er eksploderet i popularitet.

I dag ligger Chrome ifølge Statcounter på en globalt markedsandel på 54 procent, mens Firefox og IE ligger og slås med hinanden med markedsandele på 14-15 procent.

Læs også:

Microsoft på vej med besked til millioner af brugere: Nu skal gamle browsere fjernes

Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS