Sådan ser den nye Netflix-app til Windows 10 ud

Netflix tuner sin app til Windows 10. Her er den nye version til Microsofts styresystem.

Artikel top billede

Dump: Netflix

I takt med at Windows 10 øger sin tilstedeværelse på verdens harddiske, kommer der også stadig flere applikationer til operativsystemet fra Redmond.

Nu kommer der en dedikeret Windows 10-version af en meget populær app til serie- filmentusiasterne.

Netflix har nemlig bygget en Windows 10-udgave.

Den nye app bliver lanceret på både Microsofts og på Netflix' blog.

Applikationen er bygget op helt fra bunden, så den passer præcist til Microsofts styresystem og de muligheder, som platformen tilbyder.

Ny brugerflade

Appen har fået en ny brugergrænseflade, der blandt andet giver brugeren mulighed for først at scrolle vertikalt for at finde frem til kategorier af indhold og derefter scrolle horisontalt for at bladre gennem indholdet.

Vinduet med detaljer om indholdet har også fået en visuel overhaling, og det vil byde på store billeder som repræsenterer de aktuelle programmer. Vinduer til tv-serier vil vise information om episoden mens der for filmenes vedkommende være tilbud om forslag til andet indhold.

Du kan også fastlåse appen til startemenuen med både små, mellemstore eller store fliser, og hvis du gør det, vil appen vise billeder med uddrag fra brugerens fortsæt-med-at-se-liste over Netflix-programmer.

Læs også: Netflix vil omkode alle film for at spare båndbredde

Tal til mig

Desuden er søgefunktionen forbedret, og den kan blandt andet foreslå nye resultater til søgningerne.

En anden funktion, der er Windows 10-klar, er understøttelse for stemmeassistenten Cortana, som er blevet bygget ind i Netflix-appen.

Det betyder, at du eksempelvis kan starte programmer med stemmen.

Som vi tidligere har fortalt, kommer Cortana i første omgang nemlig kun til et begrænset antal markeder, og Danmark er ikke med på listen.

Det samme var situationen med Apples digitale assistent, Siri, og Googles Now-løsning til at starte med, men i dag findes begge de løsninger også på dansk - og mon ikke også Microsofts Cortana kommer i en dansk udgave på et tidspunkt.

Den nye Netflix-app til Windows 10 er i færd med at blive rullet ud i Windows-butikken i disse dage.

Det er værd at bemærke, at appen i første omgang kun er beregnet til stationære, bærbare og tabletter. En version til Windows 10-mobile er dog på vej.

Læs mere på Netflix' blog.

Læs også:
Springer Danmark over: Ingen dansk Cortana til Windows 10 i første omgang

Derfor kan ny Microsoft-teknologi eskalere mobil-kapløb

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics