Kapitalfond køber sig ind i Siteimprove for 377 millioner kroner - ejer-brødre forgyldes

Amerikansk kapitalfond køber sig ind i danske Siteimprove for 377 millioner kroner. Brødrene Ebbesen, der ejer selskabet, beholder kontrollen, men scorer kassen. Nu venter massiv vækst i især udlandet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske kapitalfond Summit Partners køber godt en fjerdedel af danske Siteimprove for 55 millioner dollar - 377 millioner kroner.

Sælgerne er de to brødre Morten Ersbøl Ebbesen og Niels Ebbe Ebbesen, der hidtil har ejet hele selskabet med administrerende direktør Morten Ebbesens anpartsselskab, MEE Holding, som hovedejer og Niels Ebbe Ebbesens selskab, Nescon Software ApS, som minoritetsejer.

De kan nu dele de 377 millioner kroner, som Summit Partners betaler for at købe sig ind i deres selskab.

Ifølge Morten Ebbesen har de to brødre i et stykke tid ledt efter en investor med et globalt udsyn, som ville kunne tilføre både penge og viden om, hvordan man håndterer globale ambitiioner.

"Summit har investeret i en række af verdens førende teknologiselskaber, herunder også flere softwarefirmaer, der minder direkte om os. De har et globalt udsyn og kan hjælpe os med at sætte endnu mere skub i væksten. Blandt andet kan vi investere mere i produktudvikling og forfølge helt nye forretningsmuligheder i det bredere web governance marked," lyder det fra Morten Ebbesen.

Kraftig vækst

Siteimprove har i de senere år haft rigtig pæn vækst, hvilket har placeret selskabet blandt de 10 bedste it-virksomheder i Danmark i 2015 sammen med blandt andet Commentor, Kiloo, Dustin og Softcom, som alle er i Top 10 på Computerworlds Top 100-listen.

Det kan du læse mere om i Computerworlds gratis Top 100-magasin, som du finder her.

Siteimprove arbejder med forbedring af mobil- og websites og sælger en række forskellige produkter, der anvendes til at finde fejl på websites og til at optimere websitenes synlighed, kvalitet og tilgængelighed.

Efterspørglsen på disse tjenester er vokset i de senere år. Siteimproves omsætning er således vokset fra 25 millioner kroner i 2010 til knap 95 millioner i 2014 - altså næsten en firedobling på blot fire år.

Selskabet har altid satset på organisk vækst, og med kapitalfonden inde som medejer og dermed følgende bestyrelsesansvar, er banen nu åbnet for at sætte yderligere skub i væksten - ikke mindst internationalt.

"Summit har et globalt udsyn, men anerkender også vigtigheden af Siteimproves kultur og værdier og kan hjælpe os med at vækste i dén ånd," lyder det fra Morten Ebbesen i en udsendt pressemeddelelse.

Siteimprove har i det seneste år åbnet kontorer i seks nye lande og udvidet medarbejderstaben betydeligt.

I dag har Siteimprove således omkring 260 ansatte i en række lande, mens selskabet i 2014 ifølge selskabets nøgletal blot havde godt 40 ansatte.

Siteimprove har således datterselskaber i USA, Storbritannien, Sverige, Tyskland, Norge, Holland og Irland.

Med købet placerer Summit Partners sine to repræsentanter, Antony Clavel og Han Sikkens, i Siteimproves bestyrelse.

Ifølge dem er selskabet perfekt placeret til global vækst. Målet er at opbygge en af 'verdens førende leverandører af marketing-software," som det hedder.

"Efterspørgslen efter effektiv web-governance accellerer i takt med, at virksomhederne stræber efter at levere konsistens og compliance på tværs af deres digitale løsninger," lyder det fra Han Sikkens.

Siteimprove har søgt efter en investor siden sommeren, og interessen har været ganske kraftig.

"Det er sjældent, at vi møder så stærk en interesse og kan opnå en værdiansættelse i denne størrelsesorden. Det siger noget om den forretning Siteimprove har skabt og er også en klar indikation af det fremtidspotentiale virksomheden rummer," siger Anders Eriknauer fra Nordic M&A, der har håndteret salget for Siteimprove ifølge en udsendt pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job