Fem måneder efter lanceringen: Hver 10. Windows-bruger er skiftet til Windows 10 - men halter stadig efter Windows 7

På trods af faldende vækst for udbredelsen af Windows 10 kører hver 10. Windows-computer nu på den nyeste version af Windows.

Artikel top billede

Hver 10. Windows-computer på kloden kører nu Windows 10.

Den milepæl rammer Microsoft blot fem måneder efter lanceringen af den nyeste Windows-version, som Windows 7 og 8-brugere gratis kan opgradere til.

Det tal kommer analysebureauet Net Applications frem til efter at have overvåget titusinder af hjemmesiders internettrafik.

Windows 10 sidder altså dermed på godt og vel 10 procent af markedet for Windows-systemer.

På trods af den flotte milepæl er der stadig langt op til positionen som det førende operativsystem til computere.

Den titel sidder Windows 7 nemlig stadig med med en markedsandel på 55,6 procent i december - hvilket er en højere andel end i november.

164 millioner computere
De 10 procent svarer rundt regnet til 164 millioner computere verden over, som nu kører Windows 10 på deres enheder, men alt er ikke lutter lagkage for Microsoft.

Væksten er nemlig begyndt at dale, efter at der hver måned siden august har været vækst i antallet af Windows-brugere, der er skiftet til Windows 10.

Windows 7 havde i sin tid en højere vækstrate efter fem måneder end Windows 10 har i dag.

Ifølge Net Applications sad Windows 7 på 11,2 procent af markedet fem måneder efter lanceringen, hvor Windows 10 "kun" sidder på godt og vel 10 procent.

Mens det ikke lyder som en stor forskel, så skal man huske på, at Windows 7 i 2009 kostede cirka 800 kroner, hvorimod Windows 10 er gratis at opgradere til for ejere af Windows 7- og 8-computere.

Ligeledes har Microsoft ført en meget aggressiv marketingstrategi i bestræbelserne på at forklare folk, at de bør opgradere. Det var meningen, at den strategi skulle skabe en større vækst end hos tidligere versioner af Windows, men sådan er det altså ikke gået.

Læs også: [b]Masser af [b]brugere fravælger Windows 10[/b]: Klamrer sig til Windows 7[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect