Fem måneder efter lanceringen: Hver 10. Windows-bruger er skiftet til Windows 10 - men halter stadig efter Windows 7

På trods af faldende vækst for udbredelsen af Windows 10 kører hver 10. Windows-computer nu på den nyeste version af Windows.

Artikel top billede

Hver 10. Windows-computer på kloden kører nu Windows 10.

Den milepæl rammer Microsoft blot fem måneder efter lanceringen af den nyeste Windows-version, som Windows 7 og 8-brugere gratis kan opgradere til.

Det tal kommer analysebureauet Net Applications frem til efter at have overvåget titusinder af hjemmesiders internettrafik.

Windows 10 sidder altså dermed på godt og vel 10 procent af markedet for Windows-systemer.

På trods af den flotte milepæl er der stadig langt op til positionen som det førende operativsystem til computere.

Den titel sidder Windows 7 nemlig stadig med med en markedsandel på 55,6 procent i december - hvilket er en højere andel end i november.

164 millioner computere
De 10 procent svarer rundt regnet til 164 millioner computere verden over, som nu kører Windows 10 på deres enheder, men alt er ikke lutter lagkage for Microsoft.

Væksten er nemlig begyndt at dale, efter at der hver måned siden august har været vækst i antallet af Windows-brugere, der er skiftet til Windows 10.

Windows 7 havde i sin tid en højere vækstrate efter fem måneder end Windows 10 har i dag.

Ifølge Net Applications sad Windows 7 på 11,2 procent af markedet fem måneder efter lanceringen, hvor Windows 10 "kun" sidder på godt og vel 10 procent.

Mens det ikke lyder som en stor forskel, så skal man huske på, at Windows 7 i 2009 kostede cirka 800 kroner, hvorimod Windows 10 er gratis at opgradere til for ejere af Windows 7- og 8-computere.

Ligeledes har Microsoft ført en meget aggressiv marketingstrategi i bestræbelserne på at forklare folk, at de bør opgradere. Det var meningen, at den strategi skulle skabe en større vækst end hos tidligere versioner af Windows, men sådan er det altså ikke gået.

Læs også: [b]Masser af [b]brugere fravælger Windows 10[/b]: Klamrer sig til Windows 7[/b]

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect