Wi-Fi HaLow: Trådløs standard med stor rækkevidde og lavt energiforbrug kommer i år

Wi-Fi HaLow er en standard med en række gode nyheder til det trådløse netværk. Efter lang tids forberedelse bliver den nu meldt klar i år.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

På gadget-messen CES, der i øjeblikket løber af stablen i spillebyen Las Vegas, har brancheforeningen WiFi-alliancen fortalt om en ny standard til trådløs kommunikation.

Standarden er blevet døbt WiFi HaLow, og den er baseret på IEEE 802.11ah, der ligeledes er projekteret til at blive færdiggjort i 2016.

Det skriver Computerworld i Norge.

Noget af det, der er unikt ved HaLow, er det frekvensområde, som standarden arbejder i.

Ved at kommunikere i 900MHz-området kan der opnås en langt højere rækkevidde og en bedre gennemtrængning af vægge og andre fysiske forhindringer, sammenlignet med det traditionelle WiFi, der opererer i 2,4 GHz og 5 GHz-båndene.

Alliancen beretter, at der kan være tale om en fordobling af den praktiske rækkevidde til 900 MHz-signalerne.

Selv om HaLow opererer i et helt andet frekvensområde end de ældre WiFi-produkter, fortæller WiFi-alliancen, at mange kommende produkter nok vil blive forsynet med begge standarder for at sikre interoperabilitet.

HaLow kommer til at anvende TCP/IP direkte fra endepunkterne, præcis som de ældre udgaver, for derved at sikre at enheder, som benytter den nye standard kan kobles på eksisterende netværk.

Velegnet til IoT

Den nye standard lægger også op til et lavere strømforbrug, hvilket betyder, at internet of things-tankegangen har været med i forberedelserne.

Batteridrevne gadgets, sensorer og andre mobile teknologier higer nemlig efter en kommunikationsteknologi, der gør batteritiden så lang som mulig.

WiFi HaLow er et standardiseringsprojekt i IEEE, der har været i gang siden 2010, hvilket betyder, at der er godt gang i arbejdet.

Men nu er forberedelserne altså ved at være færdige, og der er kommet konkrete planer for, hvornår der skal være et konkret resultat.

På IEEE's webside kan man således læse, at standarden er færdig i efteråret 2016.

Det passer dermed udmærket med, at WiFi-alliancen tager fat i standarden nu for at udvikle pre-standardprodukter, der kan være klar til brug sammen med den endelige version af HaLow, hvilket også er den typiske arbejdsgang i forbindelse med nye trådløse produkter.

Læs også:
Sådan! Ac-standard tredobler hastigheden i dit trådløse netværk

IEEE standardiserer hurtig WiFi-roaming

5G bliver så potent og anderledes at it-sikkerhed skal tænkes helt om

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S