Wi-Fi HaLow: Trådløs standard med stor rækkevidde og lavt energiforbrug kommer i år

Wi-Fi HaLow er en standard med en række gode nyheder til det trådløse netværk. Efter lang tids forberedelse bliver den nu meldt klar i år.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

På gadget-messen CES, der i øjeblikket løber af stablen i spillebyen Las Vegas, har brancheforeningen WiFi-alliancen fortalt om en ny standard til trådløs kommunikation.

Standarden er blevet døbt WiFi HaLow, og den er baseret på IEEE 802.11ah, der ligeledes er projekteret til at blive færdiggjort i 2016.

Det skriver Computerworld i Norge.

Noget af det, der er unikt ved HaLow, er det frekvensområde, som standarden arbejder i.

Ved at kommunikere i 900MHz-området kan der opnås en langt højere rækkevidde og en bedre gennemtrængning af vægge og andre fysiske forhindringer, sammenlignet med det traditionelle WiFi, der opererer i 2,4 GHz og 5 GHz-båndene.

Alliancen beretter, at der kan være tale om en fordobling af den praktiske rækkevidde til 900 MHz-signalerne.

Selv om HaLow opererer i et helt andet frekvensområde end de ældre WiFi-produkter, fortæller WiFi-alliancen, at mange kommende produkter nok vil blive forsynet med begge standarder for at sikre interoperabilitet.

HaLow kommer til at anvende TCP/IP direkte fra endepunkterne, præcis som de ældre udgaver, for derved at sikre at enheder, som benytter den nye standard kan kobles på eksisterende netværk.

Velegnet til IoT

Den nye standard lægger også op til et lavere strømforbrug, hvilket betyder, at internet of things-tankegangen har været med i forberedelserne.

Batteridrevne gadgets, sensorer og andre mobile teknologier higer nemlig efter en kommunikationsteknologi, der gør batteritiden så lang som mulig.

WiFi HaLow er et standardiseringsprojekt i IEEE, der har været i gang siden 2010, hvilket betyder, at der er godt gang i arbejdet.

Men nu er forberedelserne altså ved at være færdige, og der er kommet konkrete planer for, hvornår der skal være et konkret resultat.

På IEEE's webside kan man således læse, at standarden er færdig i efteråret 2016.

Det passer dermed udmærket med, at WiFi-alliancen tager fat i standarden nu for at udvikle pre-standardprodukter, der kan være klar til brug sammen med den endelige version af HaLow, hvilket også er den typiske arbejdsgang i forbindelse med nye trådløse produkter.

Læs også:
Sådan! Ac-standard tredobler hastigheden i dit trådløse netværk

IEEE standardiserer hurtig WiFi-roaming

5G bliver så potent og anderledes at it-sikkerhed skal tænkes helt om

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S