Wi-Fi HaLow: Trådløs standard med stor rækkevidde og lavt energiforbrug kommer i år

Wi-Fi HaLow er en standard med en række gode nyheder til det trådløse netværk. Efter lang tids forberedelse bliver den nu meldt klar i år.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

På gadget-messen CES, der i øjeblikket løber af stablen i spillebyen Las Vegas, har brancheforeningen WiFi-alliancen fortalt om en ny standard til trådløs kommunikation.

Standarden er blevet døbt WiFi HaLow, og den er baseret på IEEE 802.11ah, der ligeledes er projekteret til at blive færdiggjort i 2016.

Det skriver Computerworld i Norge.

Noget af det, der er unikt ved HaLow, er det frekvensområde, som standarden arbejder i.

Ved at kommunikere i 900MHz-området kan der opnås en langt højere rækkevidde og en bedre gennemtrængning af vægge og andre fysiske forhindringer, sammenlignet med det traditionelle WiFi, der opererer i 2,4 GHz og 5 GHz-båndene.

Alliancen beretter, at der kan være tale om en fordobling af den praktiske rækkevidde til 900 MHz-signalerne.

Selv om HaLow opererer i et helt andet frekvensområde end de ældre WiFi-produkter, fortæller WiFi-alliancen, at mange kommende produkter nok vil blive forsynet med begge standarder for at sikre interoperabilitet.

HaLow kommer til at anvende TCP/IP direkte fra endepunkterne, præcis som de ældre udgaver, for derved at sikre at enheder, som benytter den nye standard kan kobles på eksisterende netværk.

Velegnet til IoT

Den nye standard lægger også op til et lavere strømforbrug, hvilket betyder, at internet of things-tankegangen har været med i forberedelserne.

Batteridrevne gadgets, sensorer og andre mobile teknologier higer nemlig efter en kommunikationsteknologi, der gør batteritiden så lang som mulig.

WiFi HaLow er et standardiseringsprojekt i IEEE, der har været i gang siden 2010, hvilket betyder, at der er godt gang i arbejdet.

Men nu er forberedelserne altså ved at være færdige, og der er kommet konkrete planer for, hvornår der skal være et konkret resultat.

På IEEE's webside kan man således læse, at standarden er færdig i efteråret 2016.

Det passer dermed udmærket med, at WiFi-alliancen tager fat i standarden nu for at udvikle pre-standardprodukter, der kan være klar til brug sammen med den endelige version af HaLow, hvilket også er den typiske arbejdsgang i forbindelse med nye trådløse produkter.

Læs også:
Sådan! Ac-standard tredobler hastigheden i dit trådløse netværk

IEEE standardiserer hurtig WiFi-roaming

5G bliver så potent og anderledes at it-sikkerhed skal tænkes helt om

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub