"Jeg har tænkt meget over den oplevelse. Og for mig er det flot et eksempel på hvordan det er at bo i et samfund, som stadig er baseret på tillid."

Jeg har tænkt meget over den oplevelse. Og for mig er det flot et eksempel på, hvordan det er at bo i et samfund, som stadig er baseret på tillid.

Artikel top billede

Her før vinteren skulle jeg hente vores vintertøj ved renseriet i Helsinki. Men jeg blev ved med at glemme det, og min kone var efter mig. Men til sidst huskede jeg det.

På renseriet beder ekspedienten mig som det allerførste om min kvittering. Den havde jeg selvfølgelig ikke med.

Så slog hun mit navn op. Det virker ikke. Så slog hun min kones navn op. Det virkede heller ikke.

Så stavede vi det på en anden måde, og så genkendte systemet os - og jeg fik alle vores jakker med hjem.  

Jeg er stadig ret imponeret over, at jeg bare fik tøjet udleveret. Ekspedienten bad ikke engang om mit ID, men gav mig bare tøjet.

Før Finland boede vi i Paris. Og jeg kom til at tænke på, at hvis vi stadig boede der, så havde jeg skullet aflevere kvittering og vise ID, og jeg ville stadig have fået en ringe service.

Jeg har tænkt meget over den oplevelse. Og for mig er det bare et eksempel på, hvordan det er at bo i et samfund, som stadig er baseret på tillid.

Det er en ret unik ting, som I har her i Norden. Og det er med til at gøre det til et spændende marked at prøve nye ting af på.

Ruchikar Dalela, nyudnævnt dansk landechef for Tata Consultancy Services (TCS). Oprindeligt fra Indien og tidligere landechef i Finland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job