"Jeg har tænkt meget over den oplevelse. Og for mig er det flot et eksempel på hvordan det er at bo i et samfund, som stadig er baseret på tillid."

Jeg har tænkt meget over den oplevelse. Og for mig er det flot et eksempel på, hvordan det er at bo i et samfund, som stadig er baseret på tillid.

Artikel top billede

Her før vinteren skulle jeg hente vores vintertøj ved renseriet i Helsinki. Men jeg blev ved med at glemme det, og min kone var efter mig. Men til sidst huskede jeg det.

På renseriet beder ekspedienten mig som det allerførste om min kvittering. Den havde jeg selvfølgelig ikke med.

Så slog hun mit navn op. Det virker ikke. Så slog hun min kones navn op. Det virkede heller ikke.

Så stavede vi det på en anden måde, og så genkendte systemet os - og jeg fik alle vores jakker med hjem.  

Jeg er stadig ret imponeret over, at jeg bare fik tøjet udleveret. Ekspedienten bad ikke engang om mit ID, men gav mig bare tøjet.

Før Finland boede vi i Paris. Og jeg kom til at tænke på, at hvis vi stadig boede der, så havde jeg skullet aflevere kvittering og vise ID, og jeg ville stadig have fået en ringe service.

Jeg har tænkt meget over den oplevelse. Og for mig er det bare et eksempel på, hvordan det er at bo i et samfund, som stadig er baseret på tillid.

Det er en ret unik ting, som I har her i Norden. Og det er med til at gøre det til et spændende marked at prøve nye ting af på.

Ruchikar Dalela, nyudnævnt dansk landechef for Tata Consultancy Services (TCS). Oprindeligt fra Indien og tidligere landechef i Finland.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S