Apple klar med iOS 9.3 - her er de nye funktioner til din iPad og iPhone

Apple er klar med næste styresystem til din iPhone og iPad. Se nogle af de spændende nye funktioner her.

Artikel top billede

Apple har netop udsendt den første beta-udgave af det kommende iOS 9.3 via selskabets Developer Center, hvor der altså er mulighed for at få fingre i denne den første test-version.

Med Apples sædvanlige cyklus vil det efter alt at dømme betyde, at iOS 9.3 bliver frigivet som public beta i løbet af kort tid - måske inden for en uges tid.

Du kan se mere om det nye iOS 9.3 på Apples preview-side her.

Lad os tage et kig på nogle af de nye ting, som Apple indlemmer med det nye styresystem.

Night Shift

Mange apps har indbygget en nat-funktion, hvor dagens sort skrift på lys baggrund typisk ændres til lys skrift på mørk baggrund, når mørket falder på, da det kan være anstrengende for øjnene at læse på en skarpt oplyst skærm i mørke omgivelser.

Med iOS 9.3 indfører Apple en ny nat-funktion med navnet 'Night Shift.'

I modsætning til mange af de pågældende apps, fungerer Night Shift imidlertid ikke ved at ændre bogstavs-farven, når mørket falder på.

I stedet ændrer Night Shift farverne til en varmere kulør i takt med mørkets fremkomst. Det gør funktionen ved at skrue ned for det skarpe blå lys på skærmen, som nogen mener kan forvirre hjernen til at tro, at nat er dag.

Ifølge Apple vil Night Shift automatisk blive slået til ved solnedgang.

Bedre sikkerhed i Notes

Notes-app'en får med iOS 9.3 bedre sikkerhed med muligheden for at indføre et password eller anvendelsen af TouchID for at få adgang til noterne.

Sundhed

Apple indlemmer nye funktioner i Health-app'en, der fremover vil kunne anvendes til at finde relaterede sundheds-apps.

Ligeledes indfører Apple en oversigt over data fra Apple Watch i Health-app'en, hvilket skal gøre det nemmere at dele data med andre apps, der er koblet op på HealthKit.

Education

Med iOS 9.3 lægger Apple vægt på Education-delen. Faktisk har selskabet dedikeret en hel afdeling på sit website til alene at fortælle om de mange nye funktioner, som bliver indført.

Blandt de nye features har vi muligheden for at få adgang til sine dokumenter, bøger, filer og lignende fra en hvilken som helst iPad via den nye 'Shared iPad'-funktion.

Med det nye 'Photo ID' vil et foto af brugeren blive præsenteret på skærmen, når der logges ind, ligesom den nye 'Classroom'-app vil gøre det muligt for en lærer at styre samtlige iPad-computere i klasselokalet til eksempelvis at åbne en bestemt app, der skal anvendes i timen.

Læreren vil ligeledes kunne gå ind og overvåge hver enkelt iPad, der er koblet på via 'Screen View.'

For lærerne indfører Apple 'Apple School Manager,' hvor lærerne kan samle opgaver, anskaffe materiale, følge brugen af elevernes iPad-computere og lignende.

Du kan se alle de nye funktioner på Apples Education-website her.

Nye 3D-funktioner

Med iOS 9.3 spreder Apple 3D Touch-funktionen bredere ud i iOS til også at dække eksempelvis Compass, Health, iTunes Store, Vejr og flere andre apps.

3D Touch er en smart og innovativ funktion, som dog hidtil har haft begrænsede anvendelsesområder.

Se alle nyhederne i iOS 90.3 på Apples website her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S