Knæk koden: Sådan bliver de allerbedste intranet-løsninger udviklet

Ny rapport dokumenterer, hvordan nogle af verdens bedste intranet bliver til - og kårer samtidig de 10 bedste intranet-løsninger.

Artikel top billede

Udviklingen går hurtigere og hurtigere, og fokus flytter fra teknik og programmering til analyser.

Sådan lyder det i en ny analyse fra Nielsen Norman Group, hvor rådgivningsfirmaet kårer de bedste intranet i 2016.

Listen med virksomhederne bag de 10 bedste intranet siger i sig selv ikke så meget, men det gør derimod nogle af de kendetegn, der er ved de pågældende intranet-løsninger.

Rapporten peger samtidig på, at det er en ny type virksomheder og organisationer, der der topper listen.

Det er nemlig 15. gang kåringen finder sted, og hvor det tidligere har været teknologi- og finansvirksomheder, der havde mest at prale af, så er det nu energisektoren og byggeindustrien, der fører an.

En af forklaringerne er ifølge Nielsen Norman Group:

"I de tidlige år var det hårdt teknisk arbejde at implementere et godt intranetdesign, og derfor var det naturligt, at tech-virksomheder dominerede, når man tager de stærkere programmeringskræfter i medarbejderstaben i betragtning."

"I dag har du helt sikkert stadig brug for gode udviklere, men den primære udfordring er forretningsanalyser (at finde ud af hvilket indhold og hvilke funktioner, der rent faktisk vil forbedre medarbejder-produktiviteten)," skriver rådgivningsfirmaet blandt andet.

Det går hurtigere og hurtigere

Det fremgår også af analysen, at det generelt går hurtigere og hurtigere med at få udviklet intranet-løsningerne.

Nielsen Norman Group skriver, at i modsætning til tidligere, hvor der var tale om meget store projekter, når et intranet skulle moderniseres, så anvender de fleste teams i dag iterative processer, ligesom agile udviklingsmetoder vinder frem.

"I gennemsnit var dette års vinder-teams 1,3 år om at udvikle deres sider. Denne hastighed fortsætter tendensen fra de seneste tre år, hvor vinder-siderne blev skabt meget hurtigere end tidligere."

Går vi bare tilbage til 2011, kunne det ifølge Nielsen Norman Group tage over seks år at udvikle et intranet, et tidsforbrug der altså er faldet drastisk i de senere år.

Man kunne måske tro, at det lavere tidsforbrug skyldes, at der er kommet flere hænder til hos virksomhedernes intranetteams, men det er faktisk ikke tilfældet.

Det gennemsnitlige intranet-team i dag har samme størrelse som i 2001 - nemlig 14 personer.

Med til det tal hører dog også, at den gennemsnitlige organisations-størrelse hos de virksomheder, der topper listen fra Nielsen Norman Group, er på hele 12.500 medarbejdere.

De 10 bedste intranet-designs ifølge Nielsen Norman Group:

American Cancer Society.
Cadwalader, Wickersham & Taft LLP.
DORMA.
Enbridge Inc.
Intermountain Healthcare.
NAV CANADA
Repsol S.A. (Spain), a private energy company providing service Salini Impregilo SpA
The Co-operators Group Limited
The Swedish Parliament

Læs også: 

Sådan er kæmpe SharePoint-portal smeltet sammen med ERP

Sådan undgår du fiasko med SharePoint-projekter

Ny opgørelse: Disse systemer driver de danske intranet

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks