Ny rapport: Du har ikke krav på hurtig internetforbindelse i Danmark

Mønttelefonen erklæres død, og det er ikke fundet nødvendigt at indføre forsyningspligt på bredbånd og mobiltelefoni, kan man læse i en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der skal tages stilling til det fremtidige behov for forsyningspligt, når udpegningen af TDC som forsyningspligtudbyder udløber ved udgangen af 2016.

Læs også: Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Derfor har Energistyrelsen udarbejdet en analyse, som nu er klar til at blive sendt i høring.

Høringen har til formål at indhente synspunkter hos interessenter i forhold til planlægningen af de fremtidige forsyningspligtstjenester.

Herefter vil resultatet af høringen og analysen blive fremsendt til energi-, forsynings- og klimaministeren, som så skal træffe beslutning om omfanget af den fremtidige forsyningspligt fra 2017.

Læs også: TDC til it-mand: Din fastnettelefon koster 83.615 kroner

Der er således tale om det indledende fodarbejde i forhold til fremtidens forsyningspligt. Formålet med forsyningspligten er at sikre, at alle forbrugere og virksomheder har adgang til basale teletjenester, eksempelvis taletelefoni, nummeroplysningstjenester og teletjenester til handicappede.

Ligeledes skal forbrugerne skal have adgang til disse tjenester til en rimelig pris og kvalitet.

Læs også: Her er de vigtige nøgletal for den danske telebranche: Sådan går det telebranchen

Mønttelefonen kan godt sendes på pension

Energistyrelsen har således udarbejdet en analyse af behovet for forsyningspligttjenester efter 2016, og her kan man læse, at det ikke er fundet nødvendigt at indføre forsyningspligt på bredbånd og mobiltelefoni.

Så der er faktisk ikke krav på en hurtig internetforbindelse eller en mobilforbindelse i Danmark, mener styrelsen.

Analysen peger dog også på behov for en justering af omfanget af forsyningspligten på teleområdet.

Læs også: Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

Siden 2008, hvor TDC blev udpeget som forsyningspligtudbyder, er der kommet tjenester på markedet, som erstatter behovet for enkelte forsyningspligtydelser.

Det foreslås derfor at ophæve forsyningspligten på telefax og på betalingstelefoner - eller det de fleste vil kalde en mønttelefon. Telefonen på gadehjørnet er således blevet erklæret død, hvilket måske ikke kommer som den store overraskelse i en mobil-tid.

Analysen peger endvidere på, at det bør overvejes, om forsyningspligten på den opkaldsbaserede nummeroplysningstjeneste (118) kan ophæves, da behovet for disse tjenester fortsat forventes at være faldende.

Analysen sendes nu i offentlig høring, som løber til den 4. februar 2016. Det forventes, at der medio 2016 udstedes en ny bekendtgørelse og igangsættes en egentlig udpegningsproces.

Du kan finde hele rapporten her: Udkast til analyse af det fremtidige behov for forsyningspligt på teletjenester

Læs også:
Her er de vigtige nøgletal for den danske telebranche: Sådan går det telebranchen

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Bredbåndsoprør på landet truer vækstminister

Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS