Dansk startup har kun en enkelt dansk udvikler: Vi dropper 95 procent af ansøgerne

Danske Airtame har kun én eneste dansk udvikler. Danske udviklere mangler nemlig enten modet eller talentet.

Artikel top billede

Der er langt mellem danskerne i Airtames udviklingsafdeling.

Helt præcist er der kun én eneste dansker.

Han blev hyret for nogle måneder siden sammen med en håndfuld af sine udenlandske medstuderende fra DTU.

Det er der flere grunde til, hvis man spørger CTO og medgrundlægger af Airtame, Attila Sükösd. En af dem er, at der er meget få danske udviklere, som er dygtige nok.

"De fleste af vores udviklere er nok udenlandske, fordi det er svært at finde talentfulde medarbejdere til vores stillinger. Vi arbejder jo med cutting edge-teknologi, så der er ikke så mange, der har styr på det endnu," forklarer Attila Sükösd.

Dropper 95 procent af ansøgerne

Allerede før jobsamtalerne er der mange ansøgere, som ryger i svinget. For niveauet er bare ikke til det. For at sikre mod ukvalificerede ansøgere, skal man nemlig løse en række tekniske udfordringer online, før man kan komme til samtale hos Airtame.

Og det tynder betragteligt ud i ansøgerfeltet beretter Attila Sükösd.

"Vi dropper måske 95 procent af ansøgerne. Dem, vi leder efter, er typerne, som ikke bare går på universitetet, men som har små projekter, bare så de kan lære noget mere. Folk som ikke skal holdes i hånden, når de skal arbejde med ny teknologi."

Dem er der tilsyneladende ikke så mange af i Danmark. Og de få, der er, leder bestemt ikke efter en stilling i et startup.

Det kan du læse mere om her: Erfarne udviklere ved en skillevej: Stor, sikker virksomhed eller drømmen og gevinsten hos en startup?

"Vores indtryk er, at de virkeligt kvalificerede folk allerede har gode stillinger, og enten leder de ikke efter nyt job eller ikke kender til os."

Derfor er Airtame begyndt at skrive direkte til kvalificerede kandidater for at lokke dem ind i folden, men det har ikke lønnet sig endnu.

"Jeg tror personligt, at danske udviklere er mindre risikovillige end udenlandske udviklere. De leder simpelthen mere efter sikkerhed i ansættelsen, end udenlandske udviklere gør," vurderer Attila Sükösd.

Derfor prøver Airtame også at fange udviklernes interesse, før de er lullet ind i en tryg fornemmelse hos en af de store it-kæmper.

"Vi tager ud til universiteterne for at tale om vores forretning og skabe opmærksomhed hos de studerende. Det har vi gjort i et halvt års tid nu."

Det har indtil videre resulteret i Airtames eneste danske udvikler, i et hold af 15 udviklere.

Der er ikke længere brug for danskere

Men hvorfor vil Airtame overhovedet have danske medarbejdere, når det er til at få udviklere fra resten af verden?

"Folk fra Danmark plejer at passe bedre ind, og vi kan møde dem ansigt til ansigt, før vi ansætter dem. Derfor er det vigtigt for os at have en lokal gruppe af kandidater at trække på," lyder det fra Attila Sükösd.

Men måske er behovet for danske udviklere i virkeligheden bare en fase, som en startup som Airtame vokser fra.

For når man spørger Attilla Sükösd, hvad det betyder for Airtame, at firmaet kun har en enkelt dansk udvikler, er svaret ikke lovende for danske udviklere.

"Jeg tror ikke, at det betyder så meget. Det giver en rigtigt fin stemning, at vi har så mange forskellige nationaliteter ansat. Man kan lære noget nyt om andre kulturer og verdensdele bare ved at tale med sine kolleger."

Til februar kan Airtames medarbejdere udvide deres kulturelle horisont, når en af firmaets nyeste ansatte flytter til Danmark fra Australien.

Læs også: Har du den rette it-profil? Denne type it-folk vil store danske it-virksomheder ansætte i 2016

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S