Danske politikere klar til indgreb: Kræver skattekontrol hos Uber og Airbnb

Et flertal af Folketingets partier ønsker større kontrol med Uber- og Airbnb-brugernes skattebetaling.

Artikel top billede

Et flertal i Folketinget ønsker, at tjenester som Airbnb og Uber automatisk skal oplyse skattemyndighederne om, hvem der tjener penge på deres platforme.

Det skriver DR.dk.

"Det er rigtig godt for borgerne, at de har mulighed for at benytte sig af tjenester som for eksempel Uber. Vi skal bare være sikre på, at det foregår på ordentlige vilkår," siger Socialdemokraternes skatteordfører, Jesper Petersen, til dr.dk

Der er ifølge DR opbakning til forslaget fra Socialdemokraterne, SF, Enhedslisten, Alternativet samt fra Det Konservative Folkeparti.

Skal udlevere navne på brugere

Bliver loven ændret, vil det betyde, at selskaberne i fremtiden skal indberette oplysninger om, hvilke personer, der tjener penge på platformene, og hvad deres indtægt er.

Taxabranchen har ofte fremhævet, at det giver Uber-chaufførerne mulighed for at undgå at betale skat, når denne type indberetning ikke automatisk finder sted, hvilket betyder, at taxachaufførerne konkurrerer mod Uber på ulige vilkår.

Som Computerworld tidligere har beskrevet, bliver den københavnske taxabranche i øjeblikket presset hårdt af Uber, der formodes at have flere hundrede biler på gaderne i København.

Mange kunder opfatter blandt andet Uber som et attraktivt tilbud, fordi tjenesten tilbyder priser, der er betydeligt lavere end de takster, som taxabranchen opererer med. 

Skatteminister opfordrer til dialog

I en pressemeddelelse oplyser skatteminister Karsten Lauritzen (V), at han i første omgang ønsker, at man fører en dialog med selskaberne.

Det er hans forhåbning, at en sådan dialog kan sikre, at selskaberne sørger for at deres brugere indberetter skattepligtig indkomst uden, at det bliver nødvendigt at indføre ny regulering.  

"Det er i mine øjne forkert, hvis man ser disse nye virksomhedskoncepter som et problem. Jeg ser det som et udtryk for innovation, som bidrager til at gøre os rigere som samfund og give alle danskere flere muligheder."

"Jeg ønsker ikke at skabe et stort kontrolregime. Tværtimod går vi i dialog med branchen for at finde nogle løsninger, så man på en nem og ubesværet måde kan svare den skat, man skal," siger skatteminister Karsten Lauritzen ifølge pressemeddelelsen.

Flere steder i verden pålægger Airbnb allerede automatisk turistskatter på udlejninger. Det sker eksempelvis i Paris, Amsterdam og i en række amerikanske stater.

Læs også: 

Når tillid bliver en god forretning: Sådan kan man score kassen på at tro på hinanden

Så hårdt presser Uber københavnsk taxa-branche efter et år i Danmark: Markedet er ved at blive oversvømmet

Danske taxachauffører i demonstration: Derfor vil vi have Uber for en dommer

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S